61 - 80 av 212
1...345...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010

Klubbad för

BROSCH, silver, blå och vit emalj, vikt 6,9 g, Norge.

1 200 kr

Utrop: 1 500 kr

COLLIER, platina, kedja i silver, ca 106 st rosenstenar, ca 2,30 ctv, vikt 10,5 g, ett antal diamanter är skadade.

9 600 kr

Utrop: 10 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,81 ct, ca TW-W(G-H)/VS1, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.

22 000 kr

Utrop: 21 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, briljant ca 0,93 ct, ca TW(F-G)/VVS2, längd 60 cm, vikt 11,7 g, kedja ej öppningsbar.

Utrop: 36 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant 1,07 ct enligt gravyr, ca TW(F-G)/VVS2, längd 60 cm, vikt 15,9 g, kedjan utan lås.

60 000 kr

Utrop: 67 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, tre större och flera mindre rosenstenar, blått glas, 1,5x3 cm, vikt 9,1 g, etui.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

SNIPA, silver, förgylld insida, på fot i form av delfin, två lejonmaskaroner på sidan, höjd 12,5 cm, vikt 159,4 g, empire, Sverige 1819.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

COLLIER, 18K guld, bismarcklänk, 3-radigt, doserat, med 2 påhängsdelar/broscher, 4 briljanter och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, W.A. Bolin, originaletui.

18 400 kr

Utrop: 17 000 kr

GEORG JENSEN, armband, silver, design Astrid Fog, nr 195, längd 21,5 cm, bredd 5,8 cm, vikt 150,8 g, Danmark.

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,5 mm, ca 250 briljanter och 72 åttkantslipade diamanter, ca 5,80 ctv, ca TW/VS, 3 blå safirer ca 4,00 ctv, stämplat W.A. Bolin 1985, originaletui.

Utrop: 100 000 kr

GEORG JENSEN, ring, 18K guld, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, "Mirror", nr 1261, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 5 500 kr

CHOPARD, kedja/hänge, 18K guld, "Happy Diamonds", koala björn, 4 safirer, ca 114 briljanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, 5 briljanter är rörligt infattade bakom safirglas, ref 2858051, 79/2543-20, längd 60 cm, vikt 90,9 g.

Utrop: 75 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld och silver, ryskt smyckeägg, stjärnor i ljusgrön emalj med briljanter 0,30 ctv, stämpel W.A. Bolin, rysk stämpel, kedja 18K guld, längd 42 cm, originaletui i trä.

7 600 kr

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 132 briljanter ca 2,70 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 55,9 g, Engelbert 1995.

Utrop: 56 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, mittsten briljantslipad ca 1,20 ct, ca W(H)/VS2, litet nagg på rondisten, 10 briljant- och mediumslipade diamanter, ca 0,60 ctv, ca W-TCR/VS, en sten SI, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.

42 000 kr

Utrop: 48 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, i form av en insekt, emalj, opaldublett, rubinögon, vikt 22,6 g, Italien.

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 18K guld, odlad pärla, boutonformad, 39 diamanter med äldre slipning ca 2,80 ctv, ca TW-W/VS-P, en skadad, vikt 9,8 g, längd 4,5 cm, etui.

Utrop: 13 800 kr

12 MOCCASKEDAR, förgyllt silver, med svart, vit, blå, grön, röd, ljusblå och gul emalj, troligtvis norska, vikt 95,7g, etui.

Utrop: 700 kr

12 KAFFESKEDAR, silver, Charles Boyton & Son, London, 1900-tal, vikt 116,8 g, originaletui.

1 100 kr

Utrop: 950 kr

Dosor-Etuier Etuier

CIGARETTETUI, 18K guld, cabochonslipad safir, 8,5 x 7 x 1,2 cm, vikt 130,2 g, K. Anderson, 1916, originaletui.

Utrop: 37 000 kr