Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010
COLLIER, platina, kedja i silver, ca 106 st rosenstenar, ca 2,30 ctv, vikt 10,5 g, ett antal diamanter är skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,81 ct, ca TW-W(G-H)/VS1, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, briljant ca 0,93 ct, ca TW(F-G)/VVS2, längd 60 cm, vikt 11,7 g, kedja ej öppningsbar.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant 1,07 ct enligt gravyr, ca TW(F-G)/VVS2, längd 60 cm, vikt 15,9 g, kedjan utan lås.
BROSCH, 14K guld/silver, tre större och flera mindre rosenstenar, blått glas, 1,5x3 cm, vikt 9,1 g, etui.
SNIPA, silver, förgylld insida, på fot i form av delfin, två lejonmaskaroner på sidan, höjd 12,5 cm, vikt 159,4 g, empire, Sverige 1819.
COLLIER, 18K guld, bismarcklänk, 3-radigt, doserat, med 2 påhängsdelar/broscher, 4 briljanter och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, W.A. Bolin, originaletui.
GEORG JENSEN, armband, silver, design Astrid Fog, nr 195, längd 21,5 cm, bredd 5,8 cm, vikt 150,8 g, Danmark.
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,5 mm, ca 250 briljanter och 72 åttkantslipade diamanter, ca 5,80 ctv, ca TW/VS, 3 blå safirer ca 4,00 ctv, stämplat W.A. Bolin 1985, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, "Mirror", nr 1261, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g.
CHOPARD, kedja/hänge, 18K guld, "Happy Diamonds", koala björn, 4 safirer, ca 114 briljanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, 5 briljanter är rörligt infattade bakom safirglas, ref 2858051, 79/2543-20, längd 60 cm, vikt 90,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld och silver, ryskt smyckeägg, stjärnor i ljusgrön emalj med briljanter 0,30 ctv, stämpel W.A. Bolin, rysk stämpel, kedja 18K guld, längd 42 cm, originaletui i trä.
COLLIER, 18K vitguld, 132 briljanter ca 2,70 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 55,9 g, Engelbert 1995.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, mittsten briljantslipad ca 1,20 ct, ca W(H)/VS2, litet nagg på rondisten, 10 briljant- och mediumslipade diamanter, ca 0,60 ctv, ca W-TCR/VS, en sten SI, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, i form av en insekt, emalj, opaldublett, rubinögon, vikt 22,6 g, Italien.
BROSCH, 18K guld, odlad pärla, boutonformad, 39 diamanter med äldre slipning ca 2,80 ctv, ca TW-W/VS-P, en skadad, vikt 9,8 g, längd 4,5 cm, etui.
12 MOCCASKEDAR, förgyllt silver, med svart, vit, blå, grön, röd, ljusblå och gul emalj, troligtvis norska, vikt 95,7g, etui.
12 KAFFESKEDAR, silver, Charles Boyton & Son, London, 1900-tal, vikt 116,8 g, originaletui.