81 - 100 av 136
1...4567 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 23 januari 2010

Klubbad för

Porslin Serviser

TERRIN proslin, Blå måsen, av Bing o Gröndahl i Danmark, nr 512, lock, diameter 22,5 cm, höjd ca 17,5 cm

1 100 kr

Utrop: 75 kr

BÄGARE PÅ FOT, 6 stycken, grön natursten.

Utrop: 900 kr

BORGILA, sigill i silver, 6,5 cm hög, tillverkad i Stockholm 1957, vikt 102,9 g.

Utrop: 1 400 kr

Silver Kaffeservis

BRICKA MED GRÄDDKANNA och SOCKERSKÅL, silver, 1950-tal, vikt 173,1 g.

Utrop: 800 kr

BORSTE silver, 1879, monogram

Utrop: 350 kr

HANDSPEGEL, silver, BORGILA 1945, vikt 320 g, liten spricka.

Utrop: 900 kr

FÖRSTORINGSGLAS, handtag i silver med dekor, vikt 235 g.

800 kr

Utrop: 950 kr

LJUSSTAKAR, silver, ceson 1975, höjd 18 cm, vikt 399,7 g, fyllda, monogram.

ASKFAT MED TÄNDSTICKSASKHÅLLARE, silver, Borgila 1942, vikt 344,3 g.

Utrop: 2 700 kr

VINKARAFF, kristall H. 24 cm B. 7 cm

Utrop: 400 kr

VINKARAFF Kristall H. 23 cm B. 7 cm.

VINKARAFF Kristall H. 31 cm. B. 14 cm.

Utrop: 400 kr

VINKARAFF Glas H. 34 cm. B. 12 cm.

Utrop: 600 kr

VINKARAFF Kristall H. 40 cm. B. 12 cm.

475 kr

Utrop: 400 kr

Porslin Figuriner

SKÅL, FIGURIN 3 st dockfiguriner Porslin

Utrop: 900 kr

Porslin Figuriner

FIGURIN Säl, Signerad P. Hoff, K-studion, Gustavsberg. Längd 24 cm.

300 kr

Utrop: 400 kr

Vas från Nittsjö, keramik. Höjd 18 cm

Utrop: 400 kr

OLJEKARAFF Kristall H. 15 cm. B. 9 cm.

200 kr

Utrop: 300 kr

Porslin Serviser

Porslinsfat med blomdekor. Rosenthal. D 17 cm. Mässingsfluga L. 10 cm.

Utrop: 300 kr

Kuriosa Brons

SKÅL Brons D. 10 cm. H. 4 cm.

Utrop: 600 kr