61 - 80 av 136
1...345...7 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 23 januari 2010

Klubbad för

Konst Grafik

Paul Berthon, litografi, "Dutch Girl", 34 x 38 cm, något mörknat blad

Utrop: 2 500 kr

Kuriosa Brons

Ytterfoder/Kruka i brons, signerad i botten, Japan, tidigt 1900-tal. 33 x 38 cm

3 800 kr

Utrop: 4 500 kr

Tavla, blandteknik, signerad Proessdorf, tidigt 1900-tal

Utrop: 1 500 kr

Vas i nysilver, jugend. 38 x 14 cm, ca 1910-20

Utrop: 1 500 kr

1 par ljusstakar i silver, England, omkring 1910, 17 cm

Utrop: 4 000 kr

1 par ljusstakar i silver, Sverige, 1878, 18 cm

Utrop: 3 500 kr

Konst Skulpturer

Skulptur, brons, 23 x 15 cm.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

1 par ljusstakar, Tyskland, silver, märkt 800, 28 cm

Utrop: 2 800 kr

Kuriosa Mässing

1 par ljusstakar i mässing, 18 cm, omkring 1910/1920 tal

Utrop: 2 000 kr

Speglar Mindre speglar

Fransk spegel, silver, 22 x 18 cm, ca 1910

Utrop: 1 200 kr

Silver Kaffeservis

Sockerskål, mjölkkanna, ca 1930/40 tal. Kannan 9 cm

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Glas Skålar

GLASSKÅL på fot, signerad Bertil Vallien, höjd 11 cm.

Utrop: 300 kr

Porslin Vaser

VAS, blått och svart glas, ej signerat.

Utrop: 300 kr

Glas Konstglas

GLASVAS, 16 cm hög, Bertil Vallien, 47834, Kosta Boda.

Utrop: 500 kr

MATSILVER, 8 delar; 3 matknivar , 1 matgaffel, 1 bordskniv, 1 bordsgaffel, 1 ostkniv och 1 sockersked, GEORG JENSEN, modell GAMMAL DANSK.

Utrop: 2 900 kr

Accessoarer Övrigt

TEATERKIKARE, Sightseer, hopfällbar "pocket-size".

300 kr

Utrop: 350 kr

Kuriosa Brons

STENSKULPTUR, bronssigill, dosa med fisk.

Utrop: 900 kr

3 MAGNETBROSCHER, vitmetall, rosa emalj, Svenskt Tenn, designade av Sissi Westerberg 2004, box.

300 kr

Utrop: 350 kr

Dosor-Etuier Övrigt

SKRIN nysilver med hantverksmotiv, sammet invändigt

400 kr

Utrop: 450 kr

Kuriosa Gjutjärn

MÄSSING, Dryckeshorn 2 st mässing

Utrop: 6 900 kr