Avslutad | Dekorativa – Lördag 23 januari 2010
Mattor Moderna mattor
MODERNA MATTOR, handtuftad design matta i Nya Zeeländsk ull, storlek 200x143cm. Framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Moderna mattor
MODERNA MATTOR, handtuftad design matta i Nya Zeeländsk ull, storlek 201x141cm
KAFFEKANNA, på kulfötter, silver med ebenholtz i lock och handtag, vikt 439 g, höjd 17 cm.
Belysning Kristallkronor
KRISTALLKRONA, Gustaviansk stil, höjd ca 70 cm, bredd ca 53 cm, omkring 1920 tal. Slitage, enstaka prismor saknas, skickas ej.
Belysning Kristallkronor
KRISTALLKRONA, Barock stil, höjd 85 cm, bredd 54 cm, omkring 1930-tal, enstaka prismor saknas, slitage, prismor medfölje, skickas ej.
Klockor Bordsur
Bordsuppsats, 2 kandelabrar och bordsur, brännförgylld brons, 34 cm, omkring 1860, troligen Frankrike
Oljemålning, 1800-tal. 75 x 63 cm. Möjligen John Jackson( 1778- 1831). Enligt påskrift på spännramen på baksidan.
Konst Skulpturer
Figurin med två duvor, alabaster med ögon av glas, liten nagg, signerad, 36 cm x 26 cm, sekelskifte 18/1900.
Belysning Taklampor
Ljuskrona av horn, nyare belysning och kedjor, längd med kedjor 110, bredd 54 cm