Avslutad | Dekorativa – Lördag 23 januari 2010
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Lehvonen, Matilda, född 1973. Rönnerdahl han dansar. Numrerad 22/100. Signerad av konstnären. Höjd 67 cm, Bredd 65 cm. Ramad med svart ram och passepartout.
Konst Grafik
GRAFIK, Screenstryck Moore, Tom född 1961, Madonna, numrerad 264/500 och signerad av konstnären. Höjd 85cm Bredd 79 cm
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Lidberg Sven 1923-2009, skärgårdsmotiv, 66/250. Signerad av konstnären. Höjd 42cm, bredd 44cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Hådell, Mats Född 1958. Svampen, numrerad 29/250ex, signerad av konstnären.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi Palmér Anders. Född 1958, Stadsmotiv, numrerad 142/270 och signerad av konstnären. Höjd 31 cm Bredd 40 cm. Inramad med träram och passepartout.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Palmér Anders, Född 1958. Fem får numrerad 135/290 och signerad av konstnären. Höjd 40 cm Bredd 30 cm. Inramad med träram och passepartout.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Åberg Lasse född 1940. Fisklir, numrerad 25/200, signerad av konstnären, höjd 46cm bredd 58cm. Ramad med guldfärgad träram och passepartout.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Dahl Peter född 1934. Farmors hus, numrerad 164/375, signerad av konstnären, höjd 60cm bredd 46cm. Ramad med guldfärgad träram och passe-partout.
Konst Grafik
GRAFIK, Etsning, Quilici Jean-Claude född 1941. Sydeuropa, numrerad 144/275, signerad av konstnären, höjd 72cm 84cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Dahl Peter född 1934. Stolt stad, numrerad PT, signerad av konstnären, höjd 82cm bredd 100cm, ramad med guldfärgad träram och passepartout.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Khamse matta, handknuten i västra Iran, varpen av bomull och luggen av natur ull, storlek 258x145cm.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Serabend matta, handknuten i västra Iran, varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 202x130cm.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Tosserkhan matta, handknuten i nordvästra Iran, varp av bomull och lugg av natur ull, storlek 250x147cm.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Nahavand knuten i Hamadanprovinsen västra Iran, varpen av bomull och lugg av natur ull, storlek 208x127cm. Mattan har mindre slitage på kanten.
Visa varaMattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Gashgai matta knuten i Farsprovinsen i södra Iran, varpen av ull och lugg av natur ull, storlek 179x110cm.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Nain matta. Handknuten i centrala Iran, varpen av bomull och luggen av natur ull med silkeinslag, storlek 175x108cm
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Ghom matta. Handknuten i centrala Iran, varpen av bomull och luggen av lamm ull, storlek 149x100cm
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Lilihan matta, handknuten i västra Iran, varpen av bomull och luggen av natur ull, storlek 300x216cm.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Kashan matta. Knuten i centrala Iran, varpen av bomull och luggen av natur ull, storlek 290x204cm