Avslutad | Dekorativa – Lördag 23 januari 2010
Glas Vaser
ORREFORS, Ingegerd Råman född 1943, Vas Slowfox för Orrefors, vit cylinderformad vas, höjd 33cm, maxdiameter 10cm.
Glas Vaser
ORREFORS, Ingegerd Råman född 1943, Vas Zvizz för Orrefors, handmålad röda ringar, höjd 27cm, maxdiameter 10cm
Glas Ljushållare
KOSTA BODA, Anna Ehrner född 1948, Atoll Hurricane för Kosta boda, grå ljuslykta, höjd 6cm, diameter 11cm
KOSTA BODA, Anna Ehrner född 1948, Atoll Hurricane för Kosta boda, lila ljuslykta, höjd 6cm, diameter 11cm
Glas Skålar
KOSTA BODA, Ulrika Hydman Vallien född 1938, Mine brun skål för Kosta boda, höjd 6cm, diameter 24cm
Glas Skålar
KOSTA BODA, Ulrika Hydman Vallien född 1938, 2 st skålar Mine svart, storlek H 9cm D 15cm, H 7cm D 11cm.
Speglar Mindre speglar
Spegel i gustaviansk stil, facettslipat spegelglas, ramen delvis av trä, höjd 65cm, bredd 41cm
Glas Fat
KOSTA BODA, Bertil Vallien född 1938, 2st signerade skålar Domino Mum, Dad, storlek diameter 15cm
Möbler Byråar
Byrå med intarsia och marmorskiva, 1950-tal, 3 st lådor med mässingsbeslag, höjd 72cm, bredd 74cm, djup 46cm. Framstår helt utan skador och väldigt bra skick. Nyckel finns.
Speglar Helfigur
Helfigur, spegel i gustaviansk stil, handsnidad och förgylld träram, fasettslipat spegelglas, höjd 115cm, bredd 82cm
Porslin Kina
Porslinsvaser i par, Kina, blomstermotiv under krackelerad lasyr, höjd 25cm, diameter 18cm
Belysning Kristallkronor
Kristallkrona, Gustaviansk stil med 8st ljusarmar, stommen är i blank mässing behängd med droppformade samt spetsiga prismor av kristall. Höjd 80cm med upphängning 120cm, max diameter 58cm, skickas ej.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Jirlow, Lennart, född 1936. Restaurangmotiv. Numrerad 310/380 och signerad av konstnären. Höjd 70 cm, Bredd 82 cm. Ramad med bladguldsram.