101 - 120 av 136
1...567 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Lördag 23 januari 2010

Klubbad för

6 PUNSCHKOPPAR, silver, invändigt förgyllda, hamrade, Ceson 1976

Utrop: 1 400 kr

DOSA, VAS, FINGERBORG, silver, vikt 98,2 g, svenska stämplar.

Utrop: 650 kr

BÄGARE, silver, höjd 8,5 cm, vikt 47,5 g, bucklor, skev.

Utrop: 1 500 kr

Silver Fat

FAT, silver, på fot med genombrutet brätte, vikt 508,9 g, längd 25 cm England

Utrop: 3 300 kr

KAFFEKANNA, silver, med trähandtag, Kjellberg 1841, vikt 714 g.

Utrop: 4 200 kr

Konst Skulpturer

FIGURIN Brons Elefant på marmorplatta

200 kr

Utrop: 300 kr

Belysning Bordslampor

BORDSLAMPOR Brons H. 35 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Glas Vaser

Vas, Orrefors. H 18 cm.

Utrop: 2 300 kr

Porslin Serviser

Kanna i form av fisk. Gustavsberg. H 26 cm, B 15 cm

900 kr

Utrop: 600 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN, Skäggdopping. Signerad Paul Hoff. K-studion. Gustavsberg. Sweden. Längd 18 cm.

300 kr

Utrop: 400 kr

Keramik Skålar

SKÅL, Argenta. Gustavsberg. Keramik D. 20 cm. H 7 cm.

Utrop: 1 400 kr

Keramik Skålar

SKÅL Keramik. Stämplad Vulcania D. 27 cm. H. 6 cm.

Utrop: 400 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN Porslin L. 20 cm.

Utrop: 400 kr

Keramik Skålar

SKÅL i stengods. Rörstrand. Signerad GN/ ARO H 8 cm, L 16 cm, B 12, 5 cm

325 kr

Utrop: 400 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKAR Mässing H. 26 cm.

Utrop: 1 200 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKE Fot i form av en kobra Mässing H. 15 cm.

225 kr

Utrop: 200 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKE Mässing H. 23 cm.

200 kr

Utrop: 300 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKAR 2 st. Mässing H. 12 cm.

Utrop: 400 kr

KUNGAPORTRÄTT, miniatyr, L. 53 cm. B. 19 cm.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

Konst Skulpturer

STATYETT Brons L. 25 cm. H. 25 cm. B. 10

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr