Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
HÄNGE, 18K guld, i form av ett hjärta, 134 briljanter ca 3,13ctv, ca TW-TCR/VS-SI, 2,5 x 2,2 cm, vikt 10,6 g.
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 1,45 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, 24 mindre briljanter ca 0,20 ctv, stl 15,75 mm, vikt 10,7 g.
ARMBAND, 18K guld, ring- och stavlänk, stavarnas längd 0,7 cm, längd 21,6 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" år 1971, vikt 26,8 g.,(d)
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,63 ct, ca TW/VS, 22 mindre briljanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, baguettslipad diamant ca 0,48 ct, 84 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 8,5 g.
LAPPONIA, Solur, Cal ETA 2512, Ref nr. 221001, hängur, 18K guld, manuell, tillhörande kedja, totalvikt 69,3 gram, längd 840 mm, ca 1977.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, design Björn weckström, Lapponia 1970, vikt 13,2 g.
Dosor-Etuier Etuier
CIGARETTETUI, 18K guld, lås med blå carréslipade safirer, två safirer skadade, 7,9 x 10,2 cm, vikt 185,7 g, Goldemann, Hamburg, orginaletui.
Smycken Lås
2-RADIGT LÅS och 2 COLLIER, 18K guld, briljant 0,08 ct, stjärna, 2 st stencollier, längd 40/43 cm, Ole Lynggaard, orginaletui.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 1,15 ct, 8 briljanter 0,56 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, kedjans längd 42 cm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljanter och 42 bagettslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 6,1 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 10 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCR/VS-SI, vikt 37 g, längd 10 cm, Italien.
RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7,25 mm, briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g, svaga fattningar.