Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
COLLIER, 18K guld, 82 briljanter ca 5,42 ctv, ca TW-TCR/VS, längd 41 cm, vikt 38,7 g.
COLLIER, 14K guld, 20 länkar med hjärtformade bergkristaller, 530 briljanter ca 14 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 53 cm, vikt 60,3 g, (bergkristaller limmade, 2 av de mindre har tunna sprickor, (1 liten dia skadad).
COLLIER, lapis lazuli kulor 18,2 mm, trädda på stålvajer, 18K guldlås, 19,5 mm, av de Wit/Sandstöm, längd 42,5 cm.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, tsavorit 1,34 ct och 2 triljantslipade gula diamanter 0,88 ctv, enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
BROSCH, 18K guld, flamingo, 62 briljanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 36 rubiner ca 0,70 ctv (en del nagg), vikt 9,4 g..
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld/vitguld, smaragd 4,71 ctv, LGL-report nr: 170309.B0870.2, stl 21,25 mm, vikt 16,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 2,52 ct, 10 briljanter 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g, Stockholm 1975
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir ca 3,50 ct, inneslutningar når ytan, 10 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 6,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter 1,20ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18,75 mm, vikt 26,3 g, Guldbolaget i Bergkvara, mindre luftbubblor i lödskarv.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade pärlor 8,2 mm, 48 st briljanter 1,49 ctv G-H(TW-W)/VS-SI, stift
RING, 18K svart rodierat vitguld, barock pärla 19 mm, 168 svarta briljanter 1,93 ctv, 2 vita briljanter 0,03 ctv, 116 safirer 1,54 ctv, storlek 17 mm
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 5,09 ctv, 38 briljant- och navettslipade diamanter ca 7,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 19,3 g.