Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
KEDJA, 18K guld, ärtlänk, 10 odlade pärlor, längd ca 166 cm, svensk tillv 1855, vikt 15,3 g.
ARMRING, 18K guld, rosensten, blå och rosa safirer, filigranarbete som bård i form av löpande hund, stel, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 20,1 g, Hallbergs 1884, mindre bucklor.
BROSCH, 18K guld/silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,80 ctv, i form av en blomsterkvist, franska stämplar, nr 783, vikt 8,3 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 rosenstenar, ca TW-W/SI, 3 skadade, 2 odlade pärlor, skruv, vikt 5,7 g.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, camé av sjöskum med putti, 4 x 6 cm, vikt 28,1 g, små bucklor på ramen, etui.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, längd 44 cm, lås 18K guld i 6 st antikslipade och 6 st rosenslipade diamanter ca 0,18 ctv.
BRUDKRONA, sterlingsilver, hexagonal form, stämplad AN, signerad Wiwen Nilsson, 1960, höjd 8,5 cm, vikt 72,4 g, gravyr. (d)
BROSCH, 14K guld/silver, 152 rosen-, antik- och gammalslipade diamanter ca 8,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, flera skadade, 3 x 4,5 cm, vikt 17,8 g.
COLLIER, 18K guld, fantasilänk, ihålig, längd 47 cm, vikt 91,1 g, väldigt små bucklor.
COLLIER/BROSCH, förgyllt silver och granater, öppningsbar hårgömma på baksidan, hänget kan kopplas loss och användas som brosch, sekelskifte, vikt 33,4 g
CAMÉBROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, fina sprickor, dekorerade löv i relief på ramen, vikt 21 g, Nils Gysler Stockholm 1877.
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,01 ct, ca River(E)/ VVS1, 20 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 15,9 g.
ARMBAND, 18K guld med svart emalj och 4 rosenstenar, ihålig, öppningsbar, tillverkad av Alfred Ambrosius 1870, vikt 22 g, liten buckla på undersidan.
ARMBAND, 18K guld, 1 gammalslipad diamant, ca 1,15 ct, ca W(H)/SI2-P1, 6 rosenstenar, vikt 18,2 g, nagg på två rosenstenar. Troligen tillverkad i Wien (Österrikiska-Ungerska monarkin) 1872-1922.
BROSCH, 18K guld, svart emalj, rosensten, slipat glas, tillverkad av Alfred Ambrosius 1870, vikt 25 g, orginalask.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03 ct, E(River/Exceptionally White) / IF (loupe-clean), HRD cert, 2 hjärtslip dia ca 0,78 ctv (enl gravyr) ca E-F(River-TW)/VVS, stl 15,75 mm, vikt 6,1 g, tillv av Sebastian Schildt 2005, originaletui.