Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
BROSCH, 14K guld, safir ca 1,00 ct, gammalslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, skadade stenar, vikt 8,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, stjärnsafir, 12 briljanter 0,85 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, Hellström & Åhrling 1966.
ARMBAND, 18K guld/platina, 4 mediumslipade- & 4 åttkantslipade diamanter ca 0,50ctv, ca W/VS, nagg, säkerhetskedja senare, vikt 8,3 g, 1900-talets första hälft.
BROSCHNÅL, 18K guld/platina, kuddslipad akvamarin, rosenstenar, längd 6,5 cm, orginaletui.
BROSCH, platina/18K guld, medium- och åttkantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ( mittstenen ca 0,80 ct, sidostenar ca 0,25 ct/st, nagg i bordet på en), ca TW-W/VS-SI, 6 diamanter skadade, 12 carréslipade smaragder, 3 skadade, 2 med nagg, längd 8,5 cm, vikt 10,6 g, (nålen 18K guld), etui Rasmussens Eftr, Köpenhamn.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, Kenneth Magnell Juveler, 2004.
HÄNGE, 18K vitguld, 210 briljanter ca 5,08 ctv, ca W-CA/VS-SI, i form av ett hjärta, 3,2 x 3 cm, vikt 16,3 g, öglan går att knäppa upp.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, hårgömma, druvklase med orientaliska pärlor, vikt 11 g, Malmö 1873.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,60 ctv ca R-TW(E-F)/VVS, 17 briljanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, handgjord av GAUDY 2005, vikt 25 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljanter 3,30 ctv enligt gravyr, ca River-TW/ VVS-VS, (mittstenen ca 1,00 ct ca River-TW/VS1), stl 17 mm, 12,8 g, Stockholm 1989.
BÄGARE MED KNOPP, sterlingsilver, hamrad yta, handgjord, knopp med förgyllning och kork, h 12,5 cm, vikt 140,5 g, Rolf Lindståhl, Stockholm 1979.
ARMRING, 18K vitguld, 5 x 6,5 cm, vikt 36,3 g, Cartier "Love Bracelet" med skruvmejsel, etui, ytterbox.
RING, 18K guld/rodierat guld, briljanter ca 2,86ctv, ca TW/VS-SI, gula briljanter ca 0,84ctv, ca SI-P, 3 st skadade, stl 17,25 mm, vikt 13,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 82 briljanter ca 1,64 ctv, ca TW-W/VS, längd 39,5 cm, vikt 79,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljanter ca 6,90 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 11,4 g.
COLLIER, HÄNGE, 18K vitguld, 110 briljanter ca 14,14 ctv, ca W/VS-P, en skadad, hjärtslipad diamant ca 2,40 ct, ca W(H)/SI1, litet nagg under rondisten, porös klo i hänget, längd 40,5 cm, vikt 31,7 g.