Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 2,17 ctv, ca TW(F)/VVS-VS (sliten kulett), stl 16,75mm, vikt 6,9 g, tillv av Lantz.
RING, 18K vitguld, 13 blå safirer, 50 briljanter ca 0,63 ctv ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g, en briljant saknas.
COLLIER, platina, med safirer, smaragader och briljanter ca 1230 st , ca 14,00 ctv TW(F-G)/VS-SI, en sten saknas, några stenar skadade, vikt 66,8 g, längd 38 cm.
SET; COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 1856 st briljanter ca G(TW)/VS, varav 304 st svarta och blå bestrålade diamanter, totalt ca 20,00 ct, total vikt 67,6 g, ett par briljanter saknas.
RING, platina, Bvlgari, smaragdslipad diamant 3,04 ct, River(E)/VVS2, 2 bagettslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca River/VVS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g, originaletui, Bvlgari Diamond Report, GIA cert nr 14164696, ytterbox.
RING, 18K vitguld, trappslipad peridot, ca 16,5 ct, 24 briljanter ca 0,48 ctv, ca W/VS-SI, stl 20,25 mm, vikt 12 g, 1 skadad sten, Gullfaxe AB 1970.
BROSCH, 18K vitguld, 3 pärlor, 42 diamanter (briljant- och enkelslipade) ca 1,70 ctv, ca W-TCr/ SI-P, vikt 9,8 g, 1 skadad sten, Carl Hoff 1961.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,60 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VVS-VS, vikt 3,6 g, stl 16,75 mm, Malmö 1975.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljanter ca 9,91 ct, ca TW-W(F-H)/SI2, längd 18 cm, vikt 16,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 21 prinsesslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, i form av ett hjärta, 36 briljanter ca 3,05ctv, ca CR-CA/VS, 3,4 x 2,8 cm, vikt 6,3 g, öglan går att knäppa upp.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,01 ct, River(D)/VS1, GIA Mini Report 16768813, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.
BROSCH, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 12,74 ctv, ca TCR-CR/SI-P, ca 9,5 x 6 cm, vikt 30,8 g.
LÅS, 18K guld med briljant 0,05 ct, i form av en elefant, 3 COLLIER, onyx, silver/förgyllt silver, diverse ädelstenar, Ole Lynggaard, orginaletui.