Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
SKÅL, silver, JUGEND, GAB Stockholm1910, låg skål på rund fotring, jugenddekor i relief, diameter 24 cm, höjd 5,8 cm, vikt 460 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter 1,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 7,5 g, gravyr.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,14 ct, ca TW/VS, vikt 4,2 g, längd 40 cm.
Visa varaSilver Bägare
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, Nils Pettersson Berg, Norrköping 1749, höjd 10,5 cm, vikt 85,9 g.
Silver Fat
FAT, silver, GEORG JENSEN, Köpenhamn 1933-44, pärlbård, hamrad yta, diameter 17,5 cm, vikt 200 g.
Silver Vas
VAS, silver, oregelbunden slät form, utländska stämplar, 1900-tal, höjd 13 cm, vikt 200 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade pärlor ca 7 - 7,5 mm, lås, 18K vitguld, odlad pärla, 11 safirer, 3 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/SI, en skadad, längd 68 cm.
MATSILVER,12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, silver/rostfritt stål, modell gammal fransk, besticklindor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 14 briljanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS- SI, vikt totalt 32,9 g, clips, Italien.
ARMBAND, 18K vitguld, 402 briljanter ca 19,37ctv, ca W-CR/VS, längd 17,8 cm, vikt 38,9 g.
RING, 18K vitguld, 57 briljanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/P, svaga fattningar, en sten skadad, stl 17,75 mm, vikt 14,5 g.
RING, 18K rodierat guld, 39 prinsesslipade och 46 briljantslipade diamanter ca 2,14 ctv, ca TW/VVS-VS, 3 stenar med skadade rondister, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g.
BERLOCKARMBAND, 14K/18K, lås och 3 länkar stämplade Ole Lynggaard 585, 2 berlocker 18K, längd 19,5 cm, vikt 52,4 g.
RING, 18K vitguld, 51 briljanter 1,50 ctv enligt gravyr, ca TW/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g.