181 - 200 av 348
1...91011...18 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010

Klubbad för

Smycken Medaljong

MEDALJONG, jet, skuret blomstermotiv i relief, ca 39×59×21 mm, vikt 21,8 g.

2 400 kr

Utrop: 900 kr

BROSCH, 14K guld, miniatyrporträtt under glas, vikt 9,1 g.

3 100 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K vitguld, 48 briljanter, 38 baguetter, ca 1,65 ctv, ca TW-W(G-H)/SI- P, stl 17 mm, vikt 9,4 g.

Utrop: 13 900 kr

TESPINDEL, silver, trähandtag, längd 24 cm, vikt 33,6 g, J.E Torsk, 1860.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

GRÄDDKANNA, silver, höjd 12,5 cm, vikt 114,4 g, P.G Fröberg, Norrtälje 1857.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

TÅRTSPADE, förgyllt silver, fornnordisk dekor, längd 28 cm, vikt 113,7 g, stämplad L. Dahlberg, Kristianstad 1890.

Utrop: 2 800 kr

DOSA, silver, graverat motiv, höjd 3,5 cm, vikt 28,9 g.

Utrop: 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, akvamarin ca 12,34 ct, 3 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W /VS, vikt 5,8 g.

Utrop: 18 500 kr

ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant, ca 0,51 ct, ca TW(F-G)/VS2, stl 17 mm, vikt 8,4 g.

Utrop: 18 800 kr

ARMBAND, Björn Weckström för Lapponia, "Carrara", 14K guld, längd 17 cm, 61,2 g.

Utrop: 24 700 kr

SKÅL, silver, filigran, med hänkel, Österrike- Ungern 1825, 12,2 x 5 cm (exkl hänkel), små filigranbortfall, vikt 87,8 g.

Utrop: 2 400 kr

BRUDKRONA, silver, B Bengtsson Malmö 1966, handsmidd med vidgande bågformar med kulor, höjd 9 cm, vikt 145,7 g.

Utrop: 3 800 kr

BÄGARE, silver, K Andersson 1927, livet med ciselerade blomknoppar, invändigt förgylld, höjd 19 cm, vikt 273,6 g.

Utrop: 2 600 kr

Silver Fat

FRUKTFAT, silver, JUGEND, dekor i utpräglad jugend, hamrad yta, K Andersson 1927, diameter 35 cm, höjd 4 cm, vikt 731 g.

Utrop: 7 500 kr

Accessoarer Tändare

BORDSTÄNDARE, silver, Georg Jensen, design Sigvard Bernadotte, nr 366 D, höjd 6,3 cm, längd 8 cm, ej funktionsgaranti.

Utrop: 1 900 kr

SKÅL, sterlingsilver, Bengt Liljedahl, Stockholm år 2008, diameter 12,7 cm, höjd 4,5 cm, vikt 351,1 g.

Utrop: 1 900 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, silver, 3 delar; B Erlandsson, Kristianstad 1888-1912, kaffekanna tillverkad 1912, höjd 34,5 cm, gräddkanna invändigt förgylld, tillverkad 1888, höjd 12,5 cm, sockerskål med invändig förgyllning, tillverkad 1888, höjd, enhetlig, vikt 1300 g.

Utrop: 10 800 kr

JARDINJÄR, silver, dekor av kottar och grenar, JUGEND, K Andersson, Stockholm 1915, med glasinsats, längd 35,5 cm, höjd 18,3 cm, vikt 840 g exklusive glasinsats.

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

SKÅL MED LOCK, silver och glas, signerad Erik Fleming, BORGILA, Stockholm 1933, höjd 9 cm, diameter 19,5 cm, lockets vikt 420 g.

5 900 kr

Utrop: 6 500 kr

SKÅLFAT, silver, BORGILA, Stockholm 1939, diameter 19,3 cm, höjd 4 cm, vikt 341,3 g.

Utrop: 5 500 kr