Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
RING, 18K vitguld, 48 briljanter, 38 baguetter, ca 1,65 ctv, ca TW-W(G-H)/SI- P, stl 17 mm, vikt 9,4 g.
TÅRTSPADE, förgyllt silver, fornnordisk dekor, längd 28 cm, vikt 113,7 g, stämplad L. Dahlberg, Kristianstad 1890.
HÄNGE, 18K vitguld, akvamarin ca 12,34 ct, 3 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W /VS, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant, ca 0,51 ct, ca TW(F-G)/VS2, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
SKÅL, silver, filigran, med hänkel, Österrike- Ungern 1825, 12,2 x 5 cm (exkl hänkel), små filigranbortfall, vikt 87,8 g.
BRUDKRONA, silver, B Bengtsson Malmö 1966, handsmidd med vidgande bågformar med kulor, höjd 9 cm, vikt 145,7 g.
BÄGARE, silver, K Andersson 1927, livet med ciselerade blomknoppar, invändigt förgylld, höjd 19 cm, vikt 273,6 g.
Silver Fat
FRUKTFAT, silver, JUGEND, dekor i utpräglad jugend, hamrad yta, K Andersson 1927, diameter 35 cm, höjd 4 cm, vikt 731 g.
Accessoarer Tändare
BORDSTÄNDARE, silver, Georg Jensen, design Sigvard Bernadotte, nr 366 D, höjd 6,3 cm, längd 8 cm, ej funktionsgaranti.
SKÅL, sterlingsilver, Bengt Liljedahl, Stockholm år 2008, diameter 12,7 cm, höjd 4,5 cm, vikt 351,1 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, 3 delar; B Erlandsson, Kristianstad 1888-1912, kaffekanna tillverkad 1912, höjd 34,5 cm, gräddkanna invändigt förgylld, tillverkad 1888, höjd 12,5 cm, sockerskål med invändig förgyllning, tillverkad 1888, höjd, enhetlig, vikt 1300 g.
JARDINJÄR, silver, dekor av kottar och grenar, JUGEND, K Andersson, Stockholm 1915, med glasinsats, längd 35,5 cm, höjd 18,3 cm, vikt 840 g exklusive glasinsats.
SKÅL MED LOCK, silver och glas, signerad Erik Fleming, BORGILA, Stockholm 1933, höjd 9 cm, diameter 19,5 cm, lockets vikt 420 g.