21 - 40 av 78
1234 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 28 oktober 2009

Klubbad för

Spegel, silver, fransk, omkring 1890, 16,5 x 21 cm

Utrop: 1 400 kr

1 par silverljusstakar, ca 1940

850 kr

Utrop: 900 kr

Klocktillbehör Fickur

Fickursställ, 1900-tal, 11x 7,5 cm.

Utrop: 650 kr

1 par kopparramar, jugend, omkring 1915. 16 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Klocktillbehör Fickur

Fickursställ, 1900-tal, 12 cm.

Utrop: 600 kr

Argenta, askfat, Gustavsberg, 11 cm, omkring 1940

650 kr

Utrop: 700 kr

Kuriosa Brons

1 par ljusstakar, brännförgylld brons, omkring 1880-90. 18 cm.

Utrop: 6 900 kr

Kuriosa Mässing

Skrivborduppsättning, 3 delar, Gusum, mässing, 19 cm

1 600 kr

Utrop: 1 750 kr

Porslin Japan

3 delar japansk satsumavaser, 10 cm, omkring 1910-20 tal.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

Kuriosa Benarbeten

Bibel i elfenben. Slutet av 1800-talet. 11 cm.

Utrop: 1 000 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, troligen Tyskland, omkring 1920-30 tal. Stämpel 800.

Utrop: 2 300 kr

1 par pipor, dunhill. 18 cm.

1 000 kr

Utrop: 650 kr

Silverkanna, 1800-tal, 6,5 cm

Utrop: 925 kr

Bild saknas

1 par ljusstakar, silver, italienska, omkring 1930.

Utrop: 2 400 kr

Konst Grafik

Buddistiskt, litografiskt tryck, möjligen sydostasien, 72 x 42 cm. Ramad m glas.

Utrop: 500 kr

Okänd konstnär, olja på duk, 71 x 43 cm.

125 kr

Utrop: 200 kr

Carl Erik Arkel, olja på pannå, signerad, ramad, 57 x 50 cm. Ramad

200 kr

Utrop: 250 kr

Konst Grafik

Tom Krestensen, akvarell, signerad, 41x 36 cm, ram och glas.

125 kr

Utrop: 200 kr

Ragnar Alrye, olja på pannå, signerad och daterad- 34. 62 x 52 cm. Ramad, ram med skada

125 kr

Utrop: 200 kr

Blandteknik, signerda Creutz, Laxevog, Bergen. 30 x 50 cm. Ram och glas

100 kr

Utrop: 150 kr