1 - 20 av 78
1234 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 28 oktober 2009

Klubbad för

Belysning Bordslampor

Bordslyster, ca 1920, lösa prismor, se bild! 48 cm hög

Utrop: 850 kr

Belysning Bordslampor

Bordslyster, ca 1920, lösa prismor, se bild! 45 cm

Utrop: 850 kr

Glas Vaser

ORREFORS, vas 19 cm

Utrop: 500 kr

Glas Vaser

Glasvas, 19 cm

100 kr

Utrop: 125 kr

Kikare, 1800 tal, 10 cm, skador på läderhöljet, se bild!

75 kr

Utrop: 100 kr

Kuriosa Trä

Träskulpturer, 2 st, omkring 1940-50 tal, 30 cm

Utrop: 500 kr

Dosor-Etuier Övrigt

Lackarbete, ask, omkring 1900. Skador på botten, se bilder.

Utrop: 900 kr

Dosor-Etuier Etuier

Glasögonfodral, elfenben, omkring 1910, 13 cm

Utrop: 450 kr

Porslin Kina

KINA, Tallrik, 1700/1800 tal, 22 cm, med små nagg.

280 kr

Utrop: 350 kr

Porslin Kina

Utrop: 350 kr

Porslin Kina

Utrop: 350 kr

Porslin Kina

280 kr

Utrop: 350 kr

Porslin Kina

Utrop: 350 kr

Porslin Kina

Utrop: 350 kr

Porslin Kina

KINA, Tallrik, famille rose, 1700/1800 tal, 22 cm, med små nagg.

Utrop: 350 kr

Porslin Serviser

Gustavsberg servis, 3 dlr, omkring 1920-30, ett fat med lagat handtag.

Utrop: 950 kr

Låda i alrot med spelmarker, kortaskar etc. Låda samt en kortask med spricka, se bild! 28x15 cm

Utrop: 750 kr

Silver Kaffeservis

Sockerskål, silver, importstämpel, omkring 1900, 8 cm

Utrop: 875 kr

Silver Kaffeservis

Mjölkanna, silver, importstämpel, omkring 1900, 10 cm

Utrop: 875 kr

Silver Kaffeservis

Sockerskål, svensk, 1928, 8 cm

325 kr

Utrop: 300 kr