21 - 40 av 68
1234 Gå till

Avslutad | Konst och Design – Fredag 9 januari 2009

Klubbad för

Sidenmåleri, 3 st sidenmålningar, Kina, första hälften av 1900-talet, ramade, mått 21,5x11,5cm/ st

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

Möbler Designade möbler

Charles och Ray Eames, kontorsstol, EA 108, underrede med snurrfunktion, tygsits, Herman Miller/Vitra.

Utrop: 7 000 kr

Buddhistisk Tanka, 1900-tal, måleri på duk/tyg, påsydd sidenram, 110x75cm

Utrop: 3 500 kr

Konst Grafik

Blasius Selander, "Blåhake", stokastisk färgseparation, signerad och numrerad, oramad, mått 53x36 cm

Utrop: 1 300 kr

Konst Grafik

Blasius Selander, "Skata", stokastisk färgseparation, signerad och numrerad, oramad, mått 53,5x51,5cm

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Bengt Elde, litografi, signerad och numrerad, oramad, mått 44x57,5cm

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Konst Grafik

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Konst Grafik

Bertil Almlöf, "Slättlandskap", litografi, signerad och numrerad, oramad, mått 44x61cm

Utrop: 2 800 kr

Konst Grafik

Ulf Wahlberg, "Sun Valley ll", litografi, signerad och numrerad, oramad, mått 58x44cm.

Utrop: 1 450 kr

Konst Grafik

Marianne Lindberg de Geer. " Jag tänker på mig själv/orientering 1", Litografi, signerad och numrerad. 87,5x64 cm. Oramad

Utrop: 3 800 kr

Skyltdocka, 50-60 tal, sittande, naturlig storlek, Kan plockas isär i sex delar.

Utrop: 2 800 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Beril Vallien, " Opening", Litografi, signerad och numrerad. 87,5x62 cm

Utrop: 2 300 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Barbro Andersson, "Anemone 2000" Serigrafi, signerad och numrerad. 55x55 cm. Ramad

Konst Grafik

Konst Grafik

Glas Konstglas

KONSTGLAS, Fredrika Linder, "Lydia" Munblåst lampa, signerad " Fredrika Linder -06", Höjd 62 cm

Utrop: 4 500 kr

Belysning Bordslampor

Antik Kinesisk lykta, Rispapper på metall på sockel av trä, små skador på papparet, se bild! Höjd 36 cm

350 kr

Utrop: 500 kr

Belysning Golvlampor

GOLVLAMPA, Antik kinesisk lykta, rispapper på metall på sockel av trä, små skador på papparet, se bild. Höjd 75 cm

Utrop: 1 000 kr

MÅLERI, Max Walter Svanberg, "Ansikte" Signerad och daterad Max Walters 34. Tusch, 21,5x24 cm. Ramad

Utrop: 6 200 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Gerhard Nordström, "Naturmotiv" Litografi, signerad och numrerad. 75x55,5 cm. Oramad

225 kr

Utrop: 275 kr