Avslutad | Konst och Design – Fredag 9 januari 2009
Sidenmåleri, 3 st sidenmålningar, Kina, första hälften av 1900-talet, ramade, mått 21,5x11,5cm/ st
Möbler Designade möbler
Charles och Ray Eames, kontorsstol, EA 108, underrede med snurrfunktion, tygsits, Herman Miller/Vitra.
Konst Grafik
Blasius Selander, "Blåhake", stokastisk färgseparation, signerad och numrerad, oramad, mått 53x36 cm
Konst Grafik
Blasius Selander, "Skata", stokastisk färgseparation, signerad och numrerad, oramad, mått 53,5x51,5cm
Konst Grafik
Marianne Lindberg de Geer. " Jag tänker på mig själv/orientering 1", Litografi, signerad och numrerad. 87,5x64 cm. Oramad
Konst Grafik
GRAFIK, Barbro Andersson, "Anemone 2000" Serigrafi, signerad och numrerad. 55x55 cm. Ramad
Visa varaKonst Grafik
Visa varaKonst Grafik
Visa varaGlas Konstglas
KONSTGLAS, Fredrika Linder, "Lydia" Munblåst lampa, signerad " Fredrika Linder -06", Höjd 62 cm
Belysning Bordslampor
Antik Kinesisk lykta, Rispapper på metall på sockel av trä, små skador på papparet, se bild! Höjd 36 cm
Belysning Golvlampor
GOLVLAMPA, Antik kinesisk lykta, rispapper på metall på sockel av trä, små skador på papparet, se bild. Höjd 75 cm
MÅLERI, Max Walter Svanberg, "Ansikte" Signerad och daterad Max Walters 34. Tusch, 21,5x24 cm. Ramad