Avslutad | Konst och Design – Fredag 9 januari 2009
Blasius Selander,"Tärna", original, akvarell och blyerts på papper, 2002, mått med passpartou 36,5x 35cm.
Blasius Selander, " Våtmark", original, akvarell och blyerts på papper, 2002, mått med passpartou 42x44cm
Blasius Selander, "Svala", original, akvarell och blyerts på papper, mått med passpartou 46x46,5cm
Möbler Vitrinskåp
VITRINSKÅP, Läkarskåp, tidigt 1900-tal, plåt och glas, underskåp i trä, 5 glashyllor medföljer, nycklar saknas, slitage. Proviniens, Serafens Sjukhus, Kungsholmen, Stockholm.
Möbler Designade möbler
DESIGNADE MÖBLER,"Aluchair" Formgiven 1958 av Charles och Ray Eames, tillverkad av Herman Miller USA. Polerad aluminium, svart läder. Hjul-,snurr- och gungfunktion.
Konst Grafik
Ulf Wahlberg, litografi, "Cadillac vid Granbergsdals hytta", signerad och numrerad, oramad, 53x41cm
Möbler Designade möbler
Charles och Ray Eames, " rocking arm chair, RAR" Formgiven 1949, tillverkad av Herman Miller. Detta ex 1958, underrede av senare datum, medar av valnötsträ.
Möbler Designade möbler
Charles och Ray Eames, Kontorsbas i glasfiber, kontorsunderede med snurrfunktion, detta ex från 1960-talet.
Okänd konstnär, olja på panå, historiserande måleri, signerad R.H. -20, oramad, mått 22x14cm