Avslutad | Dekorativa – Onsdag 19 november 2008
MÅLERI, olja på duk, Ågren, Marianne (F 1943), Kvinna med hatt, signerad av konstnären, bladguldsram. Höjd 93 cm, bredd 66 cm.
MÅLERI, oljemålning på duk, Holuj, Tomas. Cirkusmotiv, signerad av konstnären. Höjd 80 cm, bredd 63 cm.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, 1. Persisk Nahavand matta från Hamadan provinsen västra Iran. Handknuten med asymmetrisk knut ca 200-300 000 knutar per m2 varpen är av bomull och lugg är av natur ull.Mattans storlek är 225cm lång och 135cm bred. Mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Beludje matta knuten i Östra Iran. Varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storleken är 265cm lång och 132cm bred. mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Toshirkhan matta Knuten i västra Iran, bomull och luggen är av natur ull, storleken är 206cm lång och 127cm bred. mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Hamadan matta Knuten i västra Iran, bomull och luggen är av natur ull, storleken är 200cm lång och 138cm bred. mattan framstår som oanvänd och utan slitage
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Bakhtyari matta Knuten i Iran, varpen är bomull och luggen är av natur ull, storleken är 207cm bred. mattan lång och 156cm bred. mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Mahal matta Knuten i Iran,varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storleken är 316cm lång och 215cm bred. mattan framstår som oanvänd och utan slitage
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Bakhtyari matta Knuten i Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storleken är 305cm lång och 210cm bred. mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Täbriz matta Knuten i norra Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storleken är 304cm lång och 197cm bred, mattan framstår som oanvänd och utan slitage
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Bakhtyari matta Knuten i Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storleken är 290cm lång och 210cm bred. mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Saroug-mir matta Knuten i nordvästra Iran, varpen är av bomull och luggen är av natur ull, storleken är 263cm lång och 211cm bred. mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Nahavand matta, från Hamadan provinsen västra Iran.Handknuten med asymmetrisk knut ca 200-300 000 knutar per m2 varpen är av bomull och lugg är av natur ull. Storleken är 190cm lång och 145cm bred, mattan framstår som oanvänd och utan slitage.
Belysning Kristallkronor
KRISTALLKRONOR, Kristall krona Gustaviansk stil med 6st ljusarmar, stommen är i blank mässing behängd med droppformade samt spetsiga prismor av kristall. Höjd 110cm diameter 50cm.
Speglar Helfigur
HELFIGUR, Helfigur spegel , Förgylld träram, fasettslipat spegelglas Höjd 160cm bredd 53cm
Speglar Helfigur
Spegel oval förgylld och svartbetsad ram, fasettslipat spegelglas, Höjd 110cm bredd 80cm
Konst Grafik
GRAFIK,Handkolorerad Litografi av Wiik Angelica (Född 1960) Kvinna spelar harpa Höjd 60cm och bredd 43cm numrerad 153/260 och signerad av konstnären, litografin är o ramad.
Konst Grafik
GRAFIK,Handkolorerad Litografi av Wiik Angelica (Född 1960) Kvinna med paraply Höjd 60cm och bredd 42cm numrerad 246/260 och signerad av konstnären litografin är o ramad.
Konst Grafik
GRAFIK, Handkolorerad litografi av Wiik Angelica (Född 1960) Frukt Kvinna, Höjd 87cm och bredd 28cm numrerad 244/290 och signerad av konstnären, litografin är o ramad.