Avslutad | Dekorativa – Onsdag 22 oktober 2008
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Lindström, Bengt (F 1925 D 2008), numrerad 54/335 och signerad av konstnären. Höjd 96 cm, bredd 63 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Palmér, Anders (F 1958), numrerad 137/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm, bredd 30 cm.
Möbler Allmoge
Kista, allmoge, 1800-talets första hälft. Vackra åldersrelaterade skador samt sprickor och rost på beslag, nyckel saknas. Höjd 66 cm, bredd 58 cm, längd 138 cm.
Glas Konstglas
Landberg, Nils (F 1907 D 1991), skål, Orrefors, underfång blå. Höjd 7 cm, bredd 15,5 cm, djup 10 cm.
Glas Konstglas
Nils Landberg (F 1907 D 1991), vas, Orrefors, underfång blå, höjd 18 cm, bredd 9,5 cm, djup 6,5 cm.
Glas Konstglas
Nils Landberg (F 1907 D 1991), vas, buteljformad, Orrefors, underfång blå, höjd 20 cm, bredd 14 cm, djup 5,5 cm.
Speglar Mindre speglar
Träspegel, rund, ek, Uno och Östen Kristiansen för Luxus Sverige. Diameter 45 cm.
Möbler Mindre möbler
Serveringsvagn i jakaranda, Sverige ca 1960. Längd 66 cm, bredd 44 cm, höjd 63 cm.