81 - 100 av 137
1...4567 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 22 oktober 2008

Klubbad för

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Lindström, Bengt (F 1925 D 2008), numrerad 54/335 och signerad av konstnären. Höjd 96 cm, bredd 63 cm.

Utrop: 6 000 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Palmér, Anders (F 1958), numrerad 137/290 och signerad av konstnären. Höjd 20 cm, bredd 30 cm.

Utrop: 1 200 kr

Möbler Allmoge

Kista, allmoge, 1800-talets första hälft. Vackra åldersrelaterade skador samt sprickor och rost på beslag, nyckel saknas. Höjd 66 cm, bredd 58 cm, längd 138 cm.

750 kr

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

Landberg, Nils (F 1907 D 1991), skål, Orrefors, underfång blå. Höjd 7 cm, bredd 15,5 cm, djup 10 cm.

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

Nils Landberg (F 1907 D 1991), vas, Orrefors, underfång blå, höjd 18 cm, bredd 9,5 cm, djup 6,5 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 400 kr

Glas Konstglas

Nils Landberg (F 1907 D 1991), vas, buteljformad, Orrefors, underfång blå, höjd 20 cm, bredd 14 cm, djup 5,5 cm.

Utrop: 1 800 kr

Porslin Kina

Pilgrimskrus, Famille Verte, höjd 28 cm, bredd 20 cm, djup 8 cm.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

Porslin Kina

Penselvas, Kina, höjd 28 cm, diameter 12, 5 cm.

Utrop: 500 kr

Porslin Kina

Melonurna med lock, Xianfeng (1851-61). Höjd 23 cm, bredd 22 cm.

Utrop: 2 000 kr

Porslin Kina

Utrop: 500 kr

Porslin Kina

425 kr

Utrop: 500 kr

Möbler Fåtöljer

Loungestol, design Yngve Ekström Arka Svedese, vit.

Utrop: 3 500 kr

Belysning Golvlampor

Golvlampa med 2 skärmar, svart/mässing. Höjd 130 cm.

850 kr

Utrop: 1 200 kr

Möbler Mindre möbler

Badrumsskåp, Italien, C M Torino, 1960, bredd 57 cm, höjd 41 cm.

Utrop: 900 kr

Speglar Mindre speglar

Träspegel, rund, ek, Uno och Östen Kristiansen för Luxus Sverige. Diameter 45 cm.

Utrop: 1 500 kr

Möbler Mindre möbler

Serveringsvagn i jakaranda, Sverige ca 1960. Längd 66 cm, bredd 44 cm, höjd 63 cm.

1 600 kr

Utrop: 2 500 kr

Möbler Mindre möbler

Herrbetjänt i teak. Brevettato ca 1960. Höjd 105 cm, bredd 45 cm.

550 kr

Utrop: 900 kr

Kuriosa Mässing

Mässingsljustakar, ett par. Ystad sign. GA (Gunnar Ander), höjd 28 cm.

400 kr

Utrop: 800 kr

Porslin Serviser

Servis Arabia Kilta, gul, 1960-tal. 8 koppar med fat samt assietter.

Utrop: 1 800 kr

Glas Konstglas

Skål i keramik, 2 stycken. Gunnar Nylund, Rörstrand. Brun glasyr varav en med dekoration.

Utrop: 800 kr