Avslutad | Dekorativa – Onsdag 22 oktober 2008
Glas Konstglas
KONSTGLAS, Tekanna, Billgren, Ernst (F 1957), gjord år 2000, numrerad 12/29 och signerad av konstnären. Höjd 37 cm, diameter max 26 cm.
Glas Konstglas
KONSTGLAS, Glaskonst, Billgren, Ernst (F 1957), Esmeralda, gjord år 2000. Numrerad 11/29 och signerad av konstnären. Höjd max 35 cm, diameter max 30 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Billgren, Ernst (F 1957), numrerad 405/450 och signerad av konstnären. Höjd 36 cm, bredd 46 cm.
MÅLERI, Gipsporslin/Blandteknik, Hübner, Jens (F 1978), signerad av konstnären. Höjd 50 cm, bredd 50 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Serigrafi, Olofsson, Pierre (F 1921 D 1996), numrerad 129/210 och signerad av konstnären. Höjd 50 cm, bredd 45 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Serigrafi, Olofsson, Pierre (F 1921 D 1996), numrerad 56/94 och signerad av konstnären. Höjd 53 cm, bredd 37 cm.
Konst Grafik
Karborondum-etsning, Berck-Witz, Alain, Ansikte, numrerad 2/75 och signerad av konstnären. Höjd 52 cm, bredd 33 cm.
Konst Grafik
Karberondum-etsning, Berck-Witz, Alain, Ansikte, numrerad 25/75 och signerad av konstnären. Höjd cm 59, bredd 33 cm.
MÅLERI, Akvarell, Kronberg, Staffan (F 1902 D 1986), Sommarblomster, signerad av konstnären. Höjd 18 cm, bredd 27 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Svensson, Roland (F 1919 D 2003), Motiv från Sandhamn, signerad av konstnären. Höjd 10 cm, bredd 16 cm.
MÅLERI, Akryl på papper, Andersson, Jan (F 1955), signerad av konstnären. Höjd 30 cm, bredd 30 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, screenstryck, Moore, Tom (F 1961), Madonna, numrerad 130/500 och signerad av konstnären. Höjd 72 cm, bredd 66 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Billgren, Ernst (F 1957), ur samlingen 15 konstnärer, signerad av konstnären. Höjd 60 cm, bredd 41 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Höglund, Karl (F 1940), numrerad 150/290 och signerad av konstnären. Höjd 57 cm, bredd 86 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Höglund, Karl (F 1940), numrerad EA 26/30 och signerad. Höjd 75 cm, bredd 59 cm. litografin är o ramad.