1 - 20 av 137
123...7 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 22 oktober 2008

Klubbad för

Porslin Serviser

Mat och Kaffeservis, vacker vitlasyr med silverkant, modern design, komplett för 12 personer ca 80 dlr, terrin, kaffekanna, uppläggningsfat, såssnipa, gräddkanna, sockerskål mm.

2 400 kr

Utrop: 1 800 kr

Möbler Matgrupper

Matgrupp, slagbord med lådor/oval samt 6 st stolar i gustaviansk stil. Handsnidat och penselmålat antikvit, storlek med klaffar nerfällda 120x65cm, med klaffar uppfällda 120x185cm, höjd 75 cm. 6 st handsnidade stolar med randigt tyg, h 94x44 cm

Utrop: 12 000 kr

Riddarrustning med svärd, helfigur, höjd 170 cm, bredd 80 cm, blank plåt.

4 400 kr

Utrop: 4 000 kr

Möbler Allmoge

Tallriksskåp, allmoge, år 1807, höjd 180 cm, bredd 95 cm. Bemålad med text "18 ARJS MKD 07". Originalnyckel finns, vackert åldersrelaterat slitage och inga skador.

6 000 kr

Utrop: 10 000 kr

Möbler Vitrinskåp

Skåp, rustikt i trä, två dörrar med mässingsdekorationer, handtag i smide, höjd 90 cm, bredd 80 cm, djup 45 cm. Mindre transportskada på vänster sida, se bild.

1 000 kr

Utrop: 1 500 kr

Möbler Fåtöljer

2 fåtöljer, svart skinn med synlig ram av metall, höjd 75 cm, bredd 90 cm, djup 83 cm. Mindre repor på fåtöljens baksida samt liten buckla i metallen på fåtöljens högra sida.

2 100 kr

Utrop: 3 000 kr

Kuriosa Trä

3 st lådor i sheshamträ. Mässingsbeslagen och smideshandtagen är handsmidda. Mått: 25x25xh25, 35x35xh35, 45x45xh40.

700 kr

Utrop: 1 000 kr

Möbler Byråar

Trelådigbyrå med intarsia, beslag i patinerad mässing, bredd 47 cm, djup 26 cm, höjd 60 cm. Liten fanerskada på ovansida, se bild.

750 kr

Utrop: 750 kr

Kinesisk kryddhylla, svartbetsad med mässingshandtag. Höjd 116 cm, bredd 60 cm, djup 16 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Möbler Mindre möbler

Handsnidat pelarbord, penselmålat antikvitt med förgyllda ornament, höjd 60 cm, diameter 48 cm.

Utrop: 600 kr

Möbler Mindre möbler

Halvmåneformad byrå med intarsia, 3 lådor, beslag i patinerad mässing, bredd 47 cm, djup 26 cm, höjd 60 cm.

1 200 kr

Utrop: 750 kr

Möbler Allmoge

Väggskåp, allmoge från 1800-talets första hälft. Originalmålning i fint skick med vackert åldersrelaterat slitage. Bredd 59 cm, höjd 88 cm (inkl krön) djup 25 cm. Inga skador, nyckel finns.

Utrop: 6 000 kr

Möbler Vitrinskåp

Glasat vitrinskåp med två hyllplan, nyckel i smide. Mindre skada vänster sida, se bild. Höjd 121 cm, bredd 30 cm, djup 30 cm.

600 kr

Utrop: 700 kr

Kuriosa Mässing

Paret ljusstakar, mässing, 5 ljuspipor, höjd 44 cm, bredd 35 cm.

900 kr

Utrop: 600 kr

Kuriosa Brons

Vas i patinerad brons, dekorerad med tre stycken elefanthuvuden, höjd 28 cm, diameter 18 cm.

Utrop: 900 kr

Ljushållare, föreställande man med fackla, patinerad metall, höjd 34 cm, bredd 13 cm.

Utrop: 1 100 kr

Visitkortshållare i bläckplåt, i form av stående groda, höjd 32 cm.

Utrop: 500 kr

Kuriosa Gjutjärn

Spiskatt i gjutjärn, höjd 31 cm.

2 100 kr

Utrop: 400 kr

Kuriosa Gjutjärn

Paraplyställ i gjutjärn, ornamenterad med hund och gevär.

475 kr

Utrop: 300 kr

Kandelaber med 3 armar i kromad metall med 9 stycken droppformade prismor, höjd 56 cm, bredd 39 cm.

250 kr

Utrop: 400 kr