21 - 40 av 137
123...7 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 22 oktober 2008

Klubbad för

Kandelaber med 5 armar i kromad metall med droppformade prismor, höjd 56 cm, diameter 39 cm.

350 kr

Utrop: 500 kr

Kuriosa Trä

Vätte i form av en storlom, handgjord i trä, höjd 27 cm, längd 40 cm.

275 kr

Utrop: 150 kr

Kuriosa Trä

Vätte i form av en gräsand, handgjord i trä, höjd 18 cm, längd 40 cm.

275 kr

Utrop: 150 kr

Kuriosa Gjutjärn

Strykjärn, gjutjärn, dekor av en tupp, rött trähandtag, 1900-tal, höjd 18 cm, bredd 10 cm, längd 21 cm.

150 kr

Utrop: 200 kr

Kuriosa Nautica

Båtmodell i trä på ställning av mässing/trä tvåmaster, tampar, trossar, mässingsdetaljer, höjd 74 cm, längd 70 cm

800 kr

Utrop: 500 kr

Kuriosa Trä

Herrbetjänt, klädhängare med två lådor, handsnidad i trä, penselmålad antikvit, höjd 124 cm, bredd 55 cm.

550 kr

Utrop: 700 kr

Möbler Fåtöljer

Stolar, paret stolar i gustaviansk stil 1900-tal, snidat ornament i form av en ros, grå-vit randigt tyg med klädd ryggtavla, höjd 97 cm, bredd 40 cm, sitthöjd 46 cm.

Utrop: 3 500 kr

Kuriosa Hobby

Trattgramofon, vevgramofon replika av äldre modell, 1900-tal, några mindre bucklor på tratten, höjd med tratt 70 cm, grammofonkropp 33x33cm, fungerar utmärkt.

850 kr

Utrop: 800 kr

Tidningsställ i mahogny, engelsk stil, en låda med mässingsknopp, höjd 60 cm,bredd 48 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Kuriosa Gjutjärn

Gjutjärnsurna, gustaviansk stil, 1900-tal, motiv av blomster arrangemang, höjd 33 cm, diameter 35 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 500 kr

Kuriosa Gjutjärn

950 kr

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Litografi, Åberg, Lasse (F 1940), Korpfotboll, numrerad 664/2000 och signerad av konstnären. Höjd 43 cm, bredd 54 cm.

850 kr

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

Litografi, Åberg, Lasse (F 1940), Fiskliv, numrerad 661/2000 och signerad av konstnären. Höjd 43 cm, bredd 54 cm.

850 kr

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

Litografi, Åberg, Lasse (F 1940), Green birdies, numrerad 663/2000 och signerad av konstnären. Höjd 43 cm, bredd 54 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Olja på duk, Palmér, Anders (F 1958), Strandvägen. Höjd 141 cm, bredd 121 cm.

Utrop: 15 000 kr

Konst Grafik

Litografi, Hydman Vallien, Ulrika (F 1938), numrerad 108/300 och signerad av konstnären. Höjd 51 cm, bredd 39 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 500 kr

Konst Grafik

Litografi, Åberg, Lasse (F 1940), Kall Anka, numrerad 117/200 och signerad av konstnären. Höjd 56 cm, bredd 39 cm.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

Litografi, Åberg, Lasse (F 1940), Andnöd, numrerad 115/200 och signerad av konstnären. Höjd 56 cm, bredd 39 cm.

800 kr

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

Litografi, Lagerberg, Ingbritt (F 1943), numrerad 165/195 och signerad av konstnären. Höjd 64 cm, bredd 44 cm.

800 kr

Utrop: 1 200 kr

Konst Grafik

Olja på duk, Jerken, Erik (F 1898 D 1947), Blomsterstilleben, kantstött ram, inga skador på duken. Höjd 64 cm, bredd 49 cm.

2 000 kr

Utrop: 2 500 kr