Avslutad | Dekorativa – Onsdag 22 oktober 2008
Konst Grafik
Litografi, Lehvonen, Matilda (F 1970), numrerad 23/50 och signerad av konstnären. Höjd 38 cm, bredd 38 cm.
Konst Grafik
Screentryck, Acosta, Johnny, numrerad 83/350 och signerad av konstnären. Höjd 23 cm, bredd 31 cm.
Konst Grafik
Litografi, Hådell, Mats (F 1958), Motiv från Gamla Stan, numrerad 21/150 och signerad av konstnären. Höjd 42 cm, bredd 57 cm.
Konst Grafik
Litografi, Hådell, Mats (F 1958), Fest på bryggan, numrerad 44/250 och signerad av konstnären. Höjd 41 cm, bredd 58 cm.
Konst Grafik
Litografi, Olsson, Axel (F 1899 D 1986), numrerad 5/310 och signerad av konstnären. Höjd 60 cm, bredd 44 cm.
Konst Grafik
Litografi, Dahl, Peter (F 1934), Operabaren, numrerad 66/375 och signerad av konstnären. Höjd 59 cm, bredd 42 cm.
Konst Grafik
Litografi, Jirlow, Lennart (F 1936), Fönstret, numrerad 388/400 och signerad av konstnären. Blindstämpel från Merlots tryckeri. Höjd 55 cm, bredd 40 cm.
Original/Blandteknik på papper, Ronnehed, Maria (F 1956), signerad av konstnären. Höjd 49 cm, bredd 70 cm.
Möbler Fåtöljer
FOTÖLJER, Paret Baljfåtöljer, 1900-tal i sengustaviansk stil med skuren dekor, grön klädsel med guldfärgade mönster, klädd rygg, höjd 75 cm, bredd 60 cm, sitthöjd 45 cm.
Möbler Fåtöljer
Paret stolar, 1900-tal i sengustaviansk stil med skuren dekor och förgylld ornamentik, rödrandig klädsel med guldfärgade mönster, klädd rygg, höjd 90 cm, bredd 46 cm, sitthöjd 48 cm.
MÅLERI, oljemålning på duk, Holuj, Tomas. Cirkusmotiv, signerad av konstnären. Höjd 80 cm, bredd 63 cm.
MÅLERI, olja på duk, Palmér, Anders (F 1958), Sju får, signerad av konstnären. Höjd 70 cm, bredd 78 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Giccléteknik, Alotus, Carolina (F 1970), numrerad 57/90 och signerad av konstnären. Höjd 73 cm, bredd 100 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Zoladz, Stanislaw (F 1952), numrerad 278/350 och signerad av konstnären. Höjd 72 cm, bredd 99 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Lindström, Bengt (F 1925 D 2008), numrerad 54/335 och signerad av konstnären. Höjd 96 cm, bredd 63 cm.
MÅLERI, olja på duk, Ågren, Marianne (F 1943), Kvinna med hatt, signerad av konstnären, bladguldsram. Höjd 93 cm, bredd 66 cm.
Konst Grafik
GRAFIK, litografi, Billgren, Ernst (F 1957), numrerad 34/150 och signerad av konstnären. Handgjord mosaik-ram. Höjd 53 cm, bredd 72 cm.
MÅLERI, original/blandteknik på papper, Ronnehed, Maria (F 1956), signerad av konstnären. Höjd 79 cm, bredd 99 cm.
MÅLERI, akryl på papper, Andersson, Jan (F 1955), signerad av konstnären. Höjd 30 cm, bredd 30 cm.