Avslutad | Dekorativa – Onsdag 22 oktober 2008
Vas i keramik och skål, Lisa Larsson för Gustavsberg,vasens mått höjd 14cm skålens mått cm respektive 8cm diameter. Framsår utan skador
Möbler Fåtöljer
Safaristolar i svart skinn, Johansson Design, 1960-70-tal, en av stolarna har 2 cm rispa i skinnet.
Belysning Kristallkronor
Kristallkrona i gustaviansk stil, korgbotten med åtta ljusarmar, stommen är i antikoxiderad mässing behängd med droppformade samt spetsiga prismor av kristall. Höjd 130 cm diameter 60 cm.
Belysning Kristallkronor
Kristallkrona, gustaviansk stil med 6 st ljusarmar, stommen är i blank mässing behängd med droppformade samt spetsiga prismor av kristall. Höjd 110 cm diameter 50 cm.
Mattor Orientmattor
Persisk Nain-tabas. Från Khorassan i östra Iran (Persien) kommer denna créme/Ljusblå-färgade matta, knuten ull på bomullsvarp med silkeinslag över hela mattan. Mattans storlek är 260 cm lång och 156 cm bred.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Saroug. Från nordvästra Iran kommer denna röd/cremé-färgade matta, knuten ull/lammull på bomullsvarp med inslag av silke. Mattans storlek är 210 cm x 143 cm.
Mattor Orientmattor
ORIENTMATTOR, Persisk Senneh. Mattan kommer från kurdistan provinsen i västra delen av Iran. Mönstret kallas för herathi, röd, blå, cremé färgad. Mattans storlek är 180 cm lång och 142 cm bred.
Mattor Orientmattor
Persisk Bidjar. Från västra delen av Iran kommer denna tegelröd färgade matta, mattan är en av de kraftfullaste mattorna som finns. Rombformade mittpartiet är karaktäristiskt för mattan som är knuten i ull på dubbel bomullsvarp med sennehknut. Mattans storlek är 250 cm lång och 152 cm bred, inga slitage.
Mattor Orientmattor
Persisk Nain 6la. I mellersta delen av Iran ligger staden Nain som givit namn åt denna crémefärgade matta. Den är knuten med sennehknut på bomullsvarp och luggen av ull är av utsökt kvalitét, med silkeinslag över hela mattan. Mattans storlek är 253 cm lång och 154 cm bred, inga slitage.
Mattor Orientmattor
Persisk Old Ghom-Silke. Denna matta kommer från den heliga staden Ghom som är en av de äldsta städerna i landet Iran, mattan är tätt och fast knuten, varpen och luggen är i silke och kort klippt. Mattans storlek är 220 cm lång och 145 cm bred.
Mattor Orientmattor
Persisk Ghom-Silke. Denna matta kommer från den heliga staden Ghom som är en av de äldsta städerna i landet Iran. Mattan är tätt och fast knuten, varpen och luggen är i silke och kort klippt. Mattans storlek är 220 cm lång och 145 cm bred.
Mattor Orientmattor
Persisk Täbriz. Denna matta kommer från provinshuvudstaden i Azerbadijan/Iran. Mattan är knuten på silkevarp och storleken är 200 cm lång och 150 cm bred.
Mattor Orientmattor
Persisk Belush. Galleri/gång matta. Denna matta härstammar från den sydöstra delen av Iran, Belouchistan, på gränsen till Afghanistan. Den är knuten ull på bomull och luggen är kortskuren. Mattans storlek är 277 cm lång och 55 cm bred.
Mattor Orientmattor
Persisk Hosseinabad från Hamadanprovinsen i Iran. Knuten ull på bomulls varp och storleken är 375 cm lång och 78 cm bred.
Mattor Orientmattor
Persisk Kashan. Mattan kommer från centrala Iran och är knuten i ull på bomullsvarp. Mattans stolek är 212 cm x 155 cm.