Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 15 november 2008
Klockor Doxa
DOXA, Anti-magnetic, Boett nr. 4568753, herrur, 32 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, datum, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1948.
Klockor Movado
MOVADO, Ermeto, "Türler", Boett nr. 3 280, fickur, 40 x 25 mm (utfälld 61 mm), stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla (9/10), ca 1965, kedja i vitmetall / läder. Klockan dras upp genom att öppna och stänga fodralet.
Klockor Le Phare
LE PHARE, 59 mm, Boett nr. 204858, savonett, kvartsrepeter, kronograf, 14K guld, ankargång, skadad urtavla (7/10), innerlock i guld, bucklor, ca 1910.
OMEGA, Speedmaster, Professional, sk. "Moon Watch", Cal 861, Serie nr. 29609180, Ref nr. ST 145.0022, Boett nr. 145022-69 ST, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1969.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, Serie nr. 5/100, Boett nr. 93012824-2, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, förgylld bakboett, läderband, cert (ej komplett), ca maj 1994, träbox. Detta var Sjöö Sandströms första ur på marknaden, producerat i 1000 exemplar.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Genève, sk. "Tear-Drop lugs", herrur, 30 mm, Cal 203, Serie nr. 428802, Boett nr. 270861, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), gravyr (KNUD ABILDGAARD COPENHAGUE), läderband, ca 1938.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Genève, "Corps of Engineers U.S.A." fickur, 50,5 mm, Serie nr. 382700, Boett nr. 236945, silver, ankargång, skadad urtavla (8/10), bucklor, gravyr (PROPERTY OF CORPS OF ENGINEERS U.S.A. No. 10900), ca 1920, fickurskedja i vitmetall.
Klockor Movado
MOVADO, Ermetophon, Boett nr. 901188, fickur, 51 x 38 mm (utfälld 78 mm), gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla (4/10), alarm, ca 1945, kedja gulmetall. Klockan dras upp genom att öppna och stänga fodralet.
Klockor Movado
MOVADO, Ermeto, Chronometre, Boett nr. 1192193, fickur, 50 x 35 mm (utfälld 75 mm), silver (0,935), manuell, plexiglas, skadad urtavla (5/10), gravyr (TILL CARL PÅ 60-ÅRSDAGEN), ca 1930, Klockan dras upp genom att öppna och stänga fodralet.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, Cal 8541, Serie nr. 1711411, Ref nr. 807A, Boett nr. 1702445, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (9/10), läderband, originalspänne, ca 1963, box.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Geneve, Chronomètre Royal, Cal P1007/BS, Serie nr. 507790, Ref nr. 6110, Boett nr. 357433, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne 18K guld, fabriksservad juni 2008, ca 1953, box.
Klockor Glycine
GLYCINE, Bienne Genève, Boett nr. 598030, herrur, 22 x 30 mm, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, formverk, skadad urtavla (9/10), läderband, ca 1940.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Compur, Cal 287, Serie nr. 166905, Ref nr. 811C73, Boett nr. 12512, kronograf, herrur, 37 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (9/10), buckla, läderband, ca 1948.
OMEGA, Cosmic, Cal 381, Serie nr. 12593287, Ref nr. OT 2473, Boett nr. 11032537, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, (spanska), månfas, skadad urtavla (5/10), läderband, ca 1951.
EBERHARD & Co, La Chaux de Fonds, Extra-Fort, Cal Valjoux 65, Serie nr. 16340, Boett nr. 1011043, enknappskronograf, herrur, 40 mm, stål (staybrite), manuell, plexiglas, stoppfunktion, skadad urtavla (9/10), skadad bakboett, fasta bandstift, läderband, ca 1950.
ADOLPH FREDRIK BJURMAN (1743-1812), Norrköping, No 402, reserepeterur, höjd 78 mm, diameter 66 mm, silver, spindelgång, skadad urtavla (5/10), defekt, skruv till klangskål saknas, boett signerad L.G.W (Lorenz Georg Weis 1791-1829 Norrköping), ca 1809.
OMEGA, Chronometre, Cal 352, Serie nr. 12337981, Ref nr. 2516, Boett nr. 2516-5, herrur, 32,5 mm, stål/guld, hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla (4/10), läderband, ca 1950.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 526-5, Serie nr. 417803, bordsur, 165 x 221x 120 mm, gulmetall, drivs av temperaturskillnad, ca 1974.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Watch, enknappskronograf, Boett nr. 224035, herrur, 40 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), urverk och boett ej signerade, bucklor, läderband, ca 1920.