Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 15 november 2008
Klockor Hublot
HUBLOT, "EURO 2008 Referee Watch", Ref nr. 1930.SV.130.RX.EUR08, Boett nr. 653113, kronograf (45 + 15 min), herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, integrerat gummiband, viklås, cert, april 2008, box, ytterkartong.
GRUEN Guild, Cosmos Corp, "Atmos", Cal 526, bordsur, 190 x 240 x 150 mm, trä/gulmetall, drivs av temperaturskillnad, skadad urtavla (7/10), ca 1966. Tillverkad för Gruen av Le Coltre 1966, 5.000 klockor tillverkades varav 2.000 togs tillbaka och monterades i klassiska Atmos fodral.
EXCELSIOR PARK, kronograf, Cal 4, Boett nr. 820486, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1945.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 483, Serie nr. 18725555, Ref nr. OT, Boett nr. 538273 12945, 18K gul och vitguld, manuell, safirglas, 2 briljanter, moccaband, ca 1961, box.
Klockor Le Phare
LE PHARE, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 44063, 18K guld, ankargång, minutrepeter, kronograf, sekundaxel av, visare lös, innerlock i guld, bucklor, monogram, ca 1910.
JOHN MARTIN, Faversham, fickur, 66 mm, Serie nr. 892, silver, spindelgång, bucklor, gravyr, ca 1819, ytterboett, 75 mm, silver, kedja med medaljong, totalvikt 685 gram, trälåda med glas.
RESEUR, trummformad, 61,5 x 26 mm, förgylld mässing, spindelgång, timvisare, timslag, skadad urtavla (7/10), ca 1630, nyckel.
FAUVETTE HAD, mormorsur, 28 mm, Boett nr. 10420, förgyllt silver, cylindergång, emaljdekor, ca 1890.
BERLOCK, 21 mm, i form av ett fickur, gulmetall/pärlemor, "urtavlan" signerad Deposé, ca 1900.
OMEGA, "8 Days", panelur, 84 mm, Cal 59-8 D CLEF, Serie nr. 11017092, Ref nr. MA 300, stål, ankargång, 8-dagarsverk, liten sekundvisare, skadad urtavla (8/10), ca 1947.
ZENITH, "8 Jours", panelur, 109 mm, Cal M.A.F.I, Serie nr. 31287, Boett nr. 31287, vitmetall, ankargång, 8-dagarsverk, liten sekundvisare, gångreservsindikator, skadad urtavla (8/10), skadat glas, ca 1955.
MARCHAND FILS, Paris, fickur, 44 mm, Serie nr. 611, 18K guld, spindelgång, skadad urtavla (8/10), krans med rosenstenar, emaljmotiv, ca 1780.
ANDERS GARNEIJ, Stockholm, fickur, 54,5 mm, Nr. 46, 14K guld, spindelgång, skadad urtavla (5/10), skeletterat urverk, boett tillverkad av Peter Johan Ljungstedt (17xx-1804), ca 1783.
ANDERS EKENGREN, Stockholm, fickur, 71 mm, silver, spindelgång, datum, skadad urtavla (5/10), bucklor, boett tillverkad av Mathias Meyer (17xx-1777), ca 1771.
JACOB KOCK (1737-1805), Stockholm, fickur, 67 mm, Serie nr. 198, silver, spindelgång, datum, skadad urtavla (6/10), gravyr, bucklor, boett tillverkad av Peter Strömqvist (17xx-1781), ca 1771.
JOHAN LINDQVIST (17xx-1779), Stockholm, fickur, 62 mm, Nr. 611, spindelgång, datum, skadad urtavla (5/10), bucklor, boett tillverkad av Peter Srömqvist (17xx-1781), ca 1778.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, "Tachymeter", Cal Valjoux 72, Boett nr. 208434, kronograf, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1950.