61 - 80 av 128
1...345...7 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 15 november 2008

Klubbad för

Klockor Hublot

HUBLOT, "EURO 2008 Referee Watch", Ref nr. 1930.SV.130.RX.EUR08, Boett nr. 653113, kronograf (45 + 15 min), herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, integrerat gummiband, viklås, cert, april 2008, box, ytterkartong.

Utrop: 69 000 kr

GRUEN Guild, Cosmos Corp, "Atmos", Cal 526, bordsur, 190 x 240 x 150 mm, trä/gulmetall, drivs av temperaturskillnad, skadad urtavla (7/10), ca 1966. Tillverkad för Gruen av Le Coltre 1966, 5.000 klockor tillverkades varav 2.000 togs tillbaka och monterades i klassiska Atmos fodral.

Utrop: 12 000 kr

EXCELSIOR PARK, kronograf, Cal 4, Boett nr. 820486, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1945.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

OMEGA, damur, 17 mm, Cal 483, Serie nr. 18725555, Ref nr. OT, Boett nr. 538273 12945, 18K gul och vitguld, manuell, safirglas, 2 briljanter, moccaband, ca 1961, box.

3 400 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Le Phare

LE PHARE, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 44063, 18K guld, ankargång, minutrepeter, kronograf, sekundaxel av, visare lös, innerlock i guld, bucklor, monogram, ca 1910.

16 400 kr

Utrop: 16 000 kr

JOHN MARTIN, Faversham, fickur, 66 mm, Serie nr. 892, silver, spindelgång, bucklor, gravyr, ca 1819, ytterboett, 75 mm, silver, kedja med medaljong, totalvikt 685 gram, trälåda med glas.

Utrop: 12 000 kr

RESEUR, trummformad, 61,5 x 26 mm, förgylld mässing, spindelgång, timvisare, timslag, skadad urtavla (7/10), ca 1630, nyckel.

14 200 kr

Utrop: 12 000 kr

FAUVETTE HAD, mormorsur, 28 mm, Boett nr. 10420, förgyllt silver, cylindergång, emaljdekor, ca 1890.

Utrop: 1 200 kr

FICKUR, 50 mm, vitmetall/pärlemor, ankargång, ca 1900.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

FICKUR, 42,5 mm, silver/pärlemor, ankargång, 8-dagarsverk, skadad boett, ca 1895.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

BERLOCK, 21 mm, i form av ett fickur, gulmetall/pärlemor, "urtavlan" signerad Deposé, ca 1900.

325 kr

Utrop: 350 kr

OMEGA, "8 Days", panelur, 84 mm, Cal 59-8 D CLEF, Serie nr. 11017092, Ref nr. MA 300, stål, ankargång, 8-dagarsverk, liten sekundvisare, skadad urtavla (8/10), ca 1947.

3 000 kr

Utrop: 3 200 kr

ZENITH, "8 Jours", panelur, 109 mm, Cal M.A.F.I, Serie nr. 31287, Boett nr. 31287, vitmetall, ankargång, 8-dagarsverk, liten sekundvisare, gångreservsindikator, skadad urtavla (8/10), skadat glas, ca 1955.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

MARCHAND FILS, Paris, fickur, 44 mm, Serie nr. 611, 18K guld, spindelgång, skadad urtavla (8/10), krans med rosenstenar, emaljmotiv, ca 1780.

Utrop: 25 000 kr

ANDERS GARNEIJ, Stockholm, fickur, 54,5 mm, Nr. 46, 14K guld, spindelgång, skadad urtavla (5/10), skeletterat urverk, boett tillverkad av Peter Johan Ljungstedt (17xx-1804), ca 1783.

9 200 kr

Utrop: 9 900 kr

ANDERS EKENGREN, Stockholm, fickur, 71 mm, silver, spindelgång, datum, skadad urtavla (5/10), bucklor, boett tillverkad av Mathias Meyer (17xx-1777), ca 1771.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

JACOB KOCK (1737-1805), Stockholm, fickur, 67 mm, Serie nr. 198, silver, spindelgång, datum, skadad urtavla (6/10), gravyr, bucklor, boett tillverkad av Peter Strömqvist (17xx-1781), ca 1771.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

JOHAN LINDQVIST (17xx-1779), Stockholm, fickur, 62 mm, Nr. 611, spindelgång, datum, skadad urtavla (5/10), bucklor, boett tillverkad av Peter Srömqvist (17xx-1781), ca 1778.

Utrop: 15 000 kr

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, "Tachymeter", Cal Valjoux 72, Boett nr. 208434, kronograf, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1950.

10 200 kr

Utrop: 9 500 kr

Klockor Eterna

ETERNA-MATIC, Centenaire, herrur, 30 x 30 mm, Cal 1438 U, Serie nr. 4967381, Ref nr. A 165, Boett nr. 4771942, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1960, box.

5 500 kr

Utrop: 3 300 kr