121 - 128 av 128
1...567 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 15 november 2008

Klubbad för

LE COULTRE, "Rue De La Paix", Cal 229, Ref nr. 397, bordsur, höjd 280 mm, svart/gulmetall (skador), ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla (8/10), ca 1965.

5 300 kr

Utrop: 4 900 kr

LE COULTRE, "Obelisk", Cal 245, Ref nr. 462, bordsur, 60 x 240 x 60 mm, plast/gulmetall manuell, ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla (9/10), egyptiska reliefmotiv, ca 1960.

4 500 kr

Utrop: 4 400 kr

LE COULTRE, "Obelisk", Cal 240/3, 245/1, Ref nr. 462, bordsur, 60 x 240 x 60 mm, plast/gulmetall, manuell, ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla (9/10), visarställknapp saknas, egyptiska reliefmotiv, ca 1960.

3 700 kr

Utrop: 3 900 kr

Klockor Glashütte

GLASHÜTTE, Original, Sport Evolution (200m/660ft), Cal 39-41 Serie nr. 33493, Ref nr. 39-42-43-03-14, Boett nr. 0042, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, glasbaksida, textilband, viklås, lupp, cert, januari 2006, box, ytterkartong.

Utrop: 36 000 kr

OMEGA, Constellation, Chronometre, Cal 354, Serie nr. 13923242, Ref nr. OT 2648, Boett nr. 11306272, herrur, 35 mm, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1953.

11 700 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Bordsur

VICTOR KULLBERG, (1824-1890), "Maker to the Admiralty, 105 Liverpool Road, London N", Serie nr. 3972 (urverk, urtavla, boett, fodral), skeppskronometer, 180 x 184 x 180 mm, 2-dagarsverk, chronometergång, gångreservsindikator, skadat glas, skadad urtavla (7/10), fodral i mahogny, skadat fodral (spricka i toppglas, metallinlägg saknas/släppt), nyckel, ca 1881.

63 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Klockor Franck Muller

FRANCK MULLER, Conquistador, Cal 1185 Co2, Serie nr. 37, Ref nr. 8005 CC, kronograf, herrur, 34,5 x 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, läderband, originalspänne 18K guld, cert, maj 2006.

Utrop: 110 000 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, Fickurfabrik, fickur, 41 mm, Cal B, Serie nr. 7059, silver, ankargång, skadad urtavla (8/10), ca 1899.

2 800 kr

Utrop: 2 200 kr