Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 15 november 2008
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Genève, Cal K2120, Serie nr. 103026, Boett nr. 46099, herrur, 32 x 32 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla (9/10), gravyr (22 NOV. 76), läderband, originalspänne 18K guld, ca 1975.
JAEGER-LE COULTRE, Duoplan, Cal 41, Verk nr. 40539, Boett nr. 61103, herrur, 22 x 25 mm,18K guld, manuell, safirglas, renoverad urtavla, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1955.
OMEGA, Speedmaster, Classic, "Tachymetre", Cal 1150 (ETA 7751), Serie nr. 51749660, PIC nr. 3630.20.07, Ref nr. BA 175.0034, kronograf, herrur, 39 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, månad, månfas, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne doublé, servad september 2008, ca 1990, box.
EBERHARD & Co, Chaux de Fonds, "Telemetre", Cal 585, enknappskronograf, herrur, 40 mm, silver, manuell, plexiglas, skadad urtavla, boett ej signerad, läderband, ca 1925.
BREITLING, "Telemeter", "Tachymeter", Ref nr. 649, Boett nr. 19349, enknappskronograf, herrur, 31,5 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla (8/10), boett ej signerad, läderband, ca 1935.
LONGINES, "Tachymeter", Flyback kronograf, Cal 13 ZN, Serie nr. 5479997, Boett nr. 5479997, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (9/10), bucklor, läderband, originalspänne gulmetall (ej tidsenlig), ca 1938.
GEORGE PRIOR (1782-1830), Prescot Street London, fickur, 36,5 mm, Serie nr. 30329, 18K guld, spindelgång, kvartsrepeter, urtavla ej signerad, rosensten på repeterknapp, emaljmotiv (skepp), mellanboett, 44,5 mm, 18K guld med emaljmotiv (vattenfall), rosensten på öppningsknapp, ytterboett, 52,5 mm, 18K guld, skadad glas, emaljdekor, 22 rosenstenar, vissa emaljskador, ca 1805.
FICKURSNYCKLAR, 5 st, gulmetall/vitmetall, 1 revolver, 1 pistol med carneol , 1 hund, 1 hästhov, 1 sabel, 1800-tal.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, damur, 20,5 mm, Cal 8´´´85, Serie nr. 856124, Ref nr. 3244, Boett nr. 515848, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, originalspänne 18K guld, "utdrag ur arkiv", tillverkad 1956, såld april 1957.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 28-255, Serie nr. 1284249, Ref nr. 3590, Boett nr. 2742505, herrur, 35 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne 18K vitguld, fabriksservad september 2005, "utdrag ur arkiv", tillverkad 1973, såld mars 1976, box, ytterkartong.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, herrur, 30 x 30 mm, Cal 403, Serie nr. 2245920, Ref nr. R 2575, Boett nr. 2206651, 18K guld med onyxinlägg, manuell, safirglas, onyxurtavla, briljantkrans (38 st, TW/VS, ca 0,38 ctv), läderband, originalspänne doublé, fabriksservad oktober 2008, cert (ej ifyllt), ca 1975, box.
Klocktillbehör Omega
SOUVENIRBOX, från Omega, historik samt 20 "fotokopior" från rymden till minne av månlandningen med Apollo XI, 5 st bilder har varit uppsatta och har hål efter nålar, boxen har vissa skador, ca 1970, box.
OMEGA, damur, 16 x 16 mm, Cal 244, Serie nr. 12550862, Boett nr. 3937-3, stål, manuell, plexiglas, formverk, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1951, box.
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, 36 mm, Cal 572 C, Serie nr. 7238, Ref nr. 30 900 / 11-64, Boett nr. 160305-20, stål, automatisk, plexiglas, datum, vridbar innerring, läderband, ca 1964, box.