101 - 120 av 128
1...567 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 15 november 2008

Klubbad för

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Genève, Cal K2120, Serie nr. 103026, Boett nr. 46099, herrur, 32 x 32 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla (9/10), gravyr (22 NOV. 76), läderband, originalspänne 18K guld, ca 1975.

Utrop: 18 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Duoplan, Cal 41, Verk nr. 40539, Boett nr. 61103, herrur, 22 x 25 mm,18K guld, manuell, safirglas, renoverad urtavla, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1955.

4 200 kr

Utrop: 4 400 kr

OMEGA, Speedmaster, Classic, "Tachymetre", Cal 1150 (ETA 7751), Serie nr. 51749660, PIC nr. 3630.20.07, Ref nr. BA 175.0034, kronograf, herrur, 39 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, månad, månfas, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne doublé, servad september 2008, ca 1990, box.

Utrop: 28 000 kr

EBERHARD & Co, Chaux de Fonds, "Telemetre", Cal 585, enknappskronograf, herrur, 40 mm, silver, manuell, plexiglas, skadad urtavla, boett ej signerad, läderband, ca 1925.

14 000 kr

Utrop: 15 000 kr

BREITLING, "Telemeter", "Tachymeter", Ref nr. 649, Boett nr. 19349, enknappskronograf, herrur, 31,5 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla (8/10), boett ej signerad, läderband, ca 1935.

Utrop: 14 000 kr

LONGINES, "Tachymeter", Flyback kronograf, Cal 13 ZN, Serie nr. 5479997, Boett nr. 5479997, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (9/10), bucklor, läderband, originalspänne gulmetall (ej tidsenlig), ca 1938.

Utrop: 39 000 kr

GEORGE PRIOR (1782-1830), Prescot Street London, fickur, 36,5 mm, Serie nr. 30329, 18K guld, spindelgång, kvartsrepeter, urtavla ej signerad, rosensten på repeterknapp, emaljmotiv (skepp), mellanboett, 44,5 mm, 18K guld med emaljmotiv (vattenfall), rosensten på öppningsknapp, ytterboett, 52,5 mm, 18K guld, skadad glas, emaljdekor, 22 rosenstenar, vissa emaljskador, ca 1805.

Utrop: 99 000 kr

FICKURSKEDJOR, 3 st, silver, svenska stämplar, ca 1860-1880.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

FICKURSNYCKLAR, 6 st, vitmetall, gulmetall, silver, 1 med carneol, 1800-tal.

Utrop: 1 900 kr

Klocktillbehör Fickur

FICKURSNYCKLAR, 4 st, silver, 3 st. med svenska stämplar, 1800-tal.

Utrop: 1 300 kr

Klocktillbehör Fickur

FICKURSNYCKLAR, 3 st. 18K guld, svenska stämplar, 1 med carneol, 1800-tal.

Utrop: 2 500 kr

FICKURSNYCKLAR, 2 st. 18K guld, 1800-tal.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

FICKURSNYCKLAR, 5 st, gulmetall/vitmetall, 1 revolver, 1 pistol med carneol , 1 hund, 1 hästhov, 1 sabel, 1800-tal.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, damur, 20,5 mm, Cal 8´´´85, Serie nr. 856124, Ref nr. 3244, Boett nr. 515848, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla (8/10), läderband, originalspänne 18K guld, "utdrag ur arkiv", tillverkad 1956, såld april 1957.

8 100 kr

Utrop: 8 500 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 28-255, Serie nr. 1284249, Ref nr. 3590, Boett nr. 2742505, herrur, 35 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne 18K vitguld, fabriksservad september 2005, "utdrag ur arkiv", tillverkad 1973, såld mars 1976, box, ytterkartong.

Utrop: 59 000 kr

IWC, International Watch Co. Schaffhausen, herrur, 30 x 30 mm, Cal 403, Serie nr. 2245920, Ref nr. R 2575, Boett nr. 2206651, 18K guld med onyxinlägg, manuell, safirglas, onyxurtavla, briljantkrans (38 st, TW/VS, ca 0,38 ctv), läderband, originalspänne doublé, fabriksservad oktober 2008, cert (ej ifyllt), ca 1975, box.

Utrop: 22 000 kr

Klocktillbehör Omega

SOUVENIRBOX, från Omega, historik samt 20 "fotokopior" från rymden till minne av månlandningen med Apollo XI, 5 st bilder har varit uppsatta och har hål efter nålar, boxen har vissa skador, ca 1970, box.

Utrop: 1 200 kr

OMEGA, damur, 16 x 16 mm, Cal 244, Serie nr. 12550862, Boett nr. 3937-3, stål, manuell, plexiglas, formverk, skadad urtavla (8/10), läderband, ca 1951, box.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Klockor Alpina

ALPINA, herrur, 36 mm, Cal 572 C, Serie nr. 7238, Ref nr. 30 900 / 11-64, Boett nr. 160305-20, stål, automatisk, plexiglas, datum, vridbar innerring, läderband, ca 1964, box.

7 100 kr

Utrop: 2 900 kr

JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 528-8, Serie nr. 456793, bordsur, 185 x 235 x 135 mm, gulmetall, drivs av temperaturskillnad, ca 1977.

7 500 kr

Utrop: 7 900 kr