Avslutad | Pant – Torsdag 8 november 2007
1 Kanna i silver med trähandtag, (stämplar finns), bucklor, höjd ca 21cm. Vikt 677,2g
2 Supkoppar, MEMA signerade Löfman, år 1997, förgyllda invändigt, silver, h:4cm. Vikt 46,5g
1 Matsked, mästare Johan Svanberg verksam i Karlstad, år 1813, 20cm, silver (monogram, graverad). Vikt 37,9g
1 Sked, mästare Emil Lindqvist verksam i Malmö, år 1910, 19cm, silver (monogram). Vikt 40g
1 Matsked, mästare Stephan Halling verksam i Örebro, år 1799 (stämplad av änkan efter hans bortgång 1785), 21cm, silver (graverad). Vikt 48,9g
1 Matsked, mästare Johan Adolf Hamnqvist verksam i Åmål år 1828-66, 22cm, silver (monogram, graverad). Vikt 55g