Closed | Pawn – Thursday 8 November 2007
Pawnitems Silver
1 Kanna in silver with trähandtag, (stämplar finns), dents, height approx 21cm. weight 677,2g
Pawnitems Silver
2 Supkoppar, MEMA signerade Löfman, year 1997, förgyllda invändigt, silver, h:4cm. weight 46,5g
Pawnitems Silver
2 Supkoppar, TESI, year 1950-51, förgyllda invändigt, silver, h:4,5cm. weight 35,79g
Pawnitems Silver
1 tablespoon, mästare Johan Svanberg verksam in Karlstad, year 1813, 20cm, silver (monogram, graverad). weight 37,9g
Pawnitems Silver
1 spoon, mästare Emil Lindqvist verksam in Malmö, year 1910, 19cm, silver (monogram). weight 40g
Pawnitems Silver
1 tablespoon, mästare Stephan Halling verksam in Örebro, year 1799 (stämplad by änkan efter hans bortgång 1785), 21cm, silver (engraved). weight 48,9g
Pawnitems Silver
1 tablespoon, mästare Johan Adolf Hamnqvist verksam in Åmål year 1828-66, 22cm, silver (monogram, graverad). weight 55g