Closed | Pawn – Thursday 8 November 2007
Pawnitems Silver
1 dish, Firma Anders Ulrik Wahlberg (1882-1893) in Gävle, year 1908 (genom sonen Carl David Wahlberg), d:22cm, silver (hål undertill (för upphängning)). weight 283,89g
Pawnitems Silver
5 forks, modell Gammelfransk, year 1997, length approx 18,5cm, in silver. weight 250,8g
Pawnitems Silver
6 spoons, modell Gammelfransk, year 1997, length approx 18cm, in silver. weight 339,1g
Pawnitems Silver
1 bracelet with purple stone & marcasites, 18cm, silver (flexband, stones saknas). weight 11,2g
Pawnitems Silver
1 bowl engraved "H.M. Drottningens pris - Hoppning för damer", W.A. Bolin, year 1959, silver, h:11cm d:17cm. weight 435,4g
Pawnitems Silver
12 coffeespoons "blomster", 12cm, silver (delvis förgyllda, engraved, slitage), case