Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007
COLLIER, 18K guld, 261 briljanter ca 5,32 ctv, ca TW-W/VS (+ ett fåtal SI), längd 43 cm, vikt 55,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld med 11 briljantslipade diamanter ca 5,70 ctv (cirkavikter: 2 x 0,33ct, 2 x 0,36ct, 2 x 0,45ct, 2 x 0,55ct, 2 x 0,70 ct, 0,85ct, ca G(TW)/VVS-VS, vikt 19,6 g, armbandet är delvis ledat, säkerhetskedja, Stockholm 1953.
MONOGRAMBROSCH, 18K vitguld med 72 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca F-G(TW)/VVS-VS, två spegelvända "L", vikt 10,6 g.
ARMBAND, platina, med 203 åttkantslipade diamanter, ca 4,30 ctv, mille griff, vikt 25,9 g, längd 18 cm, franska stämplar, 2 diamanter skadade, slitna fattningar och klor.
ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljanter ca 1,50ctv ca F-G(TW)/VS, 2 stenar lösa i fattningarna, stl 17, vikt 7,5 g, en sten har natural vid rondist.
RING, platina, med två briljantslipade rosa turmaliner ca 3,00 ctv och 38 åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv ca F(TW)-G(TW)/VVS-VS samt 3 baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv ca F(TW)-G(TW)/VVS-VS, inre ringskena i 18K vitguld, WA Bolin stämplad 1936, originaletui, vikt 5,7 g, (en sten skadad, nagg i en sten).
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,25mm något barocka, lås i 18K vitguld med diamanter, för två rader, längd 41 cm
ARMBAND, 18K vitguld med gammal-, medium- och åttkantslipade diamanter ca 2,5 ctv TW-W/VS ( 4 stenar skadade ), vikt 14,5 g, längd 15,2 cm, etui
PÄRLCOLLIER, south sea pärlor, 28 st, ca 10,8 - 12,8 mm, barocka, lås i 18K guld med korall, längd 44,5 cm.
LORDRING, 18K guld med safir och 2 briljanter 0,16 ctv, ca G(TW)/VVS, vikt 7,3 g, stl 16 mm.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor med lås i platina med rosenstenar runt om (barrel-shape), säkerhetskedja, doserade pärlor ca 1,70-5,90mm, ca 51 cm långt.
RING, 18K vitguld med briljanter samt baguetter totalt ca 1,15 ct ca H-I(W-TCR)/VS, vikt 10,6 g, stl 17
BJÖRN WECKSTRÖM, LAPPONIA, armband, 18K guld, "Björntand", längd ca 20 cm, vikt 125,3 g säkerhetskedja.