Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007
ARMBAND, 18K guld/platina, 5 safirer ca 1,10 ctv, 6 mediumslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca G(TW)/VS (ett nagg), längd 17,5 cm, vikt 7,9 g.
RING, platina, orientpärla 6,5-6,8 mm + gammalslipad diamant ca 1,05 ct, ca I-J(TCr-Cr)/VS1, stl 16,5, C.F. Carlman 1937.
ARMBAND, platina med 3 smaragder (nagg på en smaragd) och 6 diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/SI-P, vikt 11,9 g, längd 18,3 cm
ÖRHÄNGEN, 18K guld med rubiner och 24 briljanter ca 1,00 ctv TW(G)/VS-SI, sten med nagg, vikt 10,4 g, stift, " huggies ".
LJUSSTAKAR, 2 st i sterling silver, empirestil, höjd 12 cm, franska stämplar ca 1850, (även svenska stämplar), vikt 595 g.
SMYCKEDEL, omgjord till BROSCH, 14K guld med gammalslipad diamant samt rosenslipade diamanter, vikt 2,6 g, ca 2 x 2 cm, antik
ARMBAND, 14K guld, fantasi, med 12 åttkantslipade diamanter ca 0,30ctv och blå emalj (lite slitage), längd 22 cm, vikt 61,2 g, storlek är inställbar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 3,81 ct, ca M(Cape)/VS1, stl 16 3/4, vikt 6,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 2,80 ct, ca N-O(Ca-LY)/SI1, stl 17 1/4, vikt 5,9 g
BROSCH, 18K vitguld, ametist ca 15 ct, 69 briljanter ca 5,00 ctv, ca I-K(Cr-TCa)/VVS-VS, vikt 19 g.
BROSCH, 18K vitguld, 50 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS (2 nagg), 44 turkoser, vikt 21,6 g.
BROSCH, silver, låghaltigt och 18K guld med 3 större och 12 mindre rosenslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca 1890.
BROSCH, 14K guld med 6 rosenslipade diamanter ca 0,04 ctv, samt röd och vit emalj (skadad) med guldinlägg och motiv föreställande barnängel dragandes i vagn av en duva, vikt 4,2 g, etui.
HÄNGE/BROSCH i 14K guld med 4 ovalslipade citriner och 1 liten äkta pärla, vikt 9,6 g, bifogat gåvobrev från 1882, etui.
ÖRHÄNGEN, platina/14K guld, 2 akvamariner ca 7,5 ctv, briljant-, rosen- & enkelslipade diamanter ca 0,72 ctv, stift, vikt 8,4 g
BROSCH, 18K guld/vitguld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, engelska stämplar, vikt 10,2 g.