61 - 80 av 279
1...345...14 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld/platina, 5 safirer ca 1,10 ctv, 6 mediumslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca G(TW)/VS (ett nagg), längd 17,5 cm, vikt 7,9 g.

Utrop: 5 200 kr

RING, platina, orientpärla 6,5-6,8 mm + gammalslipad diamant ca 1,05 ct, ca I-J(TCr-Cr)/VS1, stl 16,5, C.F. Carlman 1937.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ARMBAND, platina med 3 smaragder (nagg på en smaragd) och 6 diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/SI-P, vikt 11,9 g, längd 18,3 cm

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med rubiner och 24 briljanter ca 1,00 ctv TW(G)/VS-SI, sten med nagg, vikt 10,4 g, stift, " huggies ".

Utrop: 11 000 kr

LJUSSTAKAR, 2 st i sterling silver, empirestil, höjd 12 cm, franska stämplar ca 1850, (även svenska stämplar), vikt 595 g.

Utrop: 7 600 kr

SMYCKEDEL, omgjord till BROSCH, 14K guld med gammalslipad diamant samt rosenslipade diamanter, vikt 2,6 g, ca 2 x 2 cm, antik

4 300 kr

Utrop: 1 600 kr

Ädelstenar Övrigt

BRILJANT, 0,50 ct, E(River)/VS1, IGI cert nr F858096.

14 600 kr

Utrop: 12 600 kr

Ädelstenar Övrigt

BRILJANT, 0,66 ct, G(TW)/IF, IGI cer nr F1045656.

16 200 kr

Utrop: 18 400 kr

ARMBAND, 14K guld, fantasi, med 12 åttkantslipade diamanter ca 0,30ctv och blå emalj (lite slitage), längd 22 cm, vikt 61,2 g, storlek är inställbar.

Utrop: 11 400 kr

COLLIER, silver med 5 ametister och markasiter, längd 39,5 cm.

2 500 kr

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 3,81 ct, ca M(Cape)/VS1, stl 16 3/4, vikt 6,4 g.

100 000 kr

Utrop: 115 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 2,80 ct, ca N-O(Ca-LY)/SI1, stl 17 1/4, vikt 5,9 g

Utrop: 55 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, ametist ca 15 ct, 69 briljanter ca 5,00 ctv, ca I-K(Cr-TCa)/VVS-VS, vikt 19 g.

Utrop: 40 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 50 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS (2 nagg), 44 turkoser, vikt 21,6 g.

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, silver, låghaltigt och 18K guld med 3 större och 12 mindre rosenslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca 1890.

2 800 kr

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, 14K guld med 6 rosenslipade diamanter ca 0,04 ctv, samt röd och vit emalj (skadad) med guldinlägg och motiv föreställande barnängel dragandes i vagn av en duva, vikt 4,2 g, etui.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE/BROSCH i 14K guld med 4 ovalslipade citriner och 1 liten äkta pärla, vikt 9,6 g, bifogat gåvobrev från 1882, etui.

4 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, platina/14K guld, 2 akvamariner ca 7,5 ctv, briljant-, rosen- & enkelslipade diamanter ca 0,72 ctv, stift, vikt 8,4 g

17 000 kr

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, engelska stämplar, vikt 10,2 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant 1,01 ct, H(W)/VS1 (Certifikat av Rolf Krieger 1989), stl 20 3/4, vikt 12,1 g.

32 000 kr

Utrop: 37 000 kr