1 - 20 av 279
123...14 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, längd 49 cm + 22 cm (går att koppla om till armband, total vikt 306 g.

Utrop: 40 000 kr

ARMRING, 18K vitguld med 2 gammalslipade diamanter ca 2,00ct totalt ca H(W-I(TCR)/VS och 22 gammalslipade diamanter ca 1,00ct totalt ca G(TW)-J(CR)/VS-SI, säkerhetskedja, vikt 10,4 g, Proveniens Ernest Thiel.

33 500 kr

Utrop: 31 000 kr

ARMRING, förgyllt silver med granater, säkerhetskedja diameter 5,4x6 cm.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

Accessoarer Övrigt

FINGERBORG, 18K guld med karneol, Kristianstad 1855, originaletui

2 500 kr

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, vitmetall, granater

950 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE, fågel i förgyllt silver med rubiner, safirer, smaragder och rosenslipade diamanter, en sten saknas , SÄKERHETSNÅL i 18K guld, vikt 2,5 g ( hänget kan användas som brosch )

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, 18K rodierat guld med 259 briljanter ca 2,00ctv ca TW/VS & en cabochonslipad blå safir i låset, längd 18,5 cm, vikt 22,6 g, Charriol.

BORGILA ring i 18K vitguld med 40 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, 21 cabochonslipade blå safirer ca 0,86 ctv, Stockholm 1952, stl 17,5, vikt 13,8 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND 14/18K, stelt, vit emalj (liten skada) + blommotif med rosenslipade diamanter (infattade i silver och guld) på lock till hårgömma, Estland ca 1919-39, vikt 52,5 g.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

ENSTENSRING i 14K vitguld med en briljantslipad diamant ca 1,11 ct, ca E(River)/VVS1. (Diamanten har graderats i sin fattning, och i den utsträckning fattningen tillåtit).

69 000 kr

Utrop: 75 000 kr

KEDJA/HÄNGE, platina, kors med diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS-SI, en diamant skadad, vikt 10,9 g, längd 46,5 cm, etui

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K guld, med svart emalj, G Möllenborg Stockholm år 1874, vikt 32,1 g, originaletui, emaljskador, 2 bucklor.

5 800 kr

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, sterlingsilver och blå emalj, Einar Modahl Norge, vikt 80,6 g längd ca 42 cm

3 400 kr

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, sterlingsilver med blå emalj, Einar Modahl Norge, vikt 35,4 g, längd 17,5 cm

2 100 kr

Utrop: 1 200 kr

GEORG JENSEN, brosch, silver, nr 159, mått 4,5 x 4,5 cm, originaletui.

5 200 kr

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 23K guld, 3 briljanter ca 0,30 ct, ca G(TW)/VS, 4 tsavoriter, ca 0,50 ct, 8 g, stl. 18 1/4 mm, 1913.

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K roderat guld med briljant ca 0,83 ct, ca TW/SI2 (nagg), + 20 briljanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, vikt 6,7 g, stl 16 3/4

COLLIER, förgyllt silver med granater, längd 43 cm

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

BROSCH, förgyllt silver med granater, gravyr, längd 3,2 cm

500 kr

Utrop: 550 kr

COLLIER, BROSCH, förgyllt silver med grön och vit emalj, liten emaljskada, längd 45 cm resp 4,6 cm, troligen ryskt.

Utrop: 2 000 kr