Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007
ANTIK COLLIER, 18K guld, Gustaf Möllenborg 1843, smaragd + rosenslipade diamanter + svart emalj, längd 43 cm, vikt 22 g.
RING, 14K guld med 4 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, TW-Tcr/VS-SI, samt små rosenslipade diamanter, stl 16 3/4
Smycken Medaljong
MEDALJONG, silver, hjärta med rosenslipad diamant, plats för 4 kort ( viks upp till en fyrklöver ) 2 x 1,9 cm
RING, 18K vitguld med 19 briljanter 1,15 ctv ca TW/VS-SI, vikt 7,9 g, svensktillverkad 1965
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, doserade, ca 4,25 - 7,5 mm, lås i 18K vitguld med briljant 0,08 ct, längd ca 50 cm.
COLLIER, silver med 2 bergkristaller Stigbert för Engelbert 1948, längd ca 53 cm. En sten kantstött.
Dosor-Etuier Etuier
SILVERETUI, sterling silver med ljusblå emalj, förgylld invändigt, 8,0 x 5,5 x 1,0 cm, vikt 110,4 g.
RING, 18K vitguld, 43 briljanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS1(enligt stämpel), stl 17,5, vikt 15,8 g.
RING, 18K guld, överdelen kan öppnas, visar 9 carréslipade diamanter ca 0,88 ctv, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca G(TW)/VVS-VS (1 mkt litet nagg på carrésten), stl 16, vikt 11,5 g.
SAUTOIR, pärlcollier, orientaliska pärlor, 1 större orientalisk pärla, längd 44 cm
BROSCH, 14K guld / silver med orientalisk pärla och rosenslipade diamanter, längd 2,5 cm, antik
RING, 18K guld, rodinerat, 6 smaragder ( nagg ) och 15 briljanter ca 0,70 ctv TW/VVS-VS, vikt 5,7 g, stl 18 +