221 - 240 av 279
1...11121314 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007

Klubbad för

COLLIER, 18K guld med häge 14K guld med blå emalj och 4 diamanter, längd ca 48,5 cm, med fotografi på hängets baksida, vikt 13,6 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, ca 100 briljanter, ca 1,5 ctv, ca H(W)/SI, stl 17 1/4 mm, vikt 12, 0 g

Utrop: 7 200 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med hjärtslipade diamanter 0,81 + 0.80 ct, ca J ( Cr )/SI 1, samt 102 briljanter ca 1,60 ctv TW-W/VS-SI, vikt 10 g, längd 40 cm

Utrop: 40 000 kr

RING, 18K vitguld med 44 briljanter ca 0,75 ctv TW/VVS, vikt 11,3 g, stl 16 3/4

Utrop: 7 500 kr

HÄNGE, emaljägg, grönt och blått, 18K guld och silver, gjort av W.A. Bolin, rysk stämpel, originaletui

2 400 kr

Utrop: 1 500 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver med invändig förgyllning, med utsirad blomdekor i relief, röd glasknopp (sliten), 159,3 g, ryska och polska stämplar.

1 800 kr

Utrop: 900 kr

DOSA, silver med invändig förgyllning, med niellodekor (små skador) med Trojkamotiv, Moskva sekelskiftet, 7,6 x 4 x 2,2 cm.

Utrop: 2 300 kr

SMÖRKANNA, silver med trähandtag, invändigt förgylld, höjd 8 cm, längd 18 cm, Ryssland 1849

2 600 kr

Utrop: 2 500 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, silver 800, 3 delar; kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, med invändig förgyllning i gräddkannan och sockerskålen, 2 pärlemorskivor som värmeavledare på kaffekannan, total vikt 928 g, Wilkens, Tyskland.

Utrop: 4 500 kr

FRUKTBESTICK, 12 delar; 6 gafflar och 6 knivar, skaft i silver längd 13-14 cm, Tyskland.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Silver Bricka

BRICKA, sterlingsilver 925, diameter 45 cm med utsirade handtag med en vindruvsklase, vikt 1700 g, Tyskland efter 1886.

Utrop: 9 800 kr

Silver Bricka

BRICKA, silver (800), 50 x 40 cm, vikt 2245 g, Polen efter 1920.

Utrop: 8 000 kr

Silver Etui

ETUI, silver, rikt dekorerad i hög relief,vikt 1156 g , 34,5 x 12 x 10 cm, Hanau Tyskland sent 1800-tal

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

Silver Etui

SKRIN, silver, med antikiserande gudinnemotiv, 4 klofötter, ej nyckel, vikt 730 g, Polen (Lombardiet).

4 700 kr

Utrop: 3 500 kr

Silver Kaffeservis

MOCCAKANNA OCH MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver ( 800 ) med trähandtag, höjd 13,8 samt 8,5 cm, vikt 446 g, Missiaglia Italien

Utrop: 3 000 kr

SALTKAR, silver, snäckformade skålar, höjd 13,8 cm längd 13,5 cm, defekt ( skev samt bucklig ) Ryssland 1872

1 200 kr

Utrop: 800 kr

8 ST BÄGARE, silver, height 4 - 7 cm, graverad dekor, Ryska

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Silver Fat

FAT, 2 st, silver, diameter 30 cm, St Petersburg 1896-1908, total vikt 1650 g.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

Silver Bricka

BRICKFAT, silver med nielloarbete med herdemotiv, står på 4 fötter, vikt 273 g, stämplad 1774, utländska stämplar.

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

DESSERTBESTICK, 18 delar; 6 gafflar, 6 skedar, 6 knivar, med förgyllning, utsirad dekor på fram och baksida, knivblad i stål, Moskva 1875, (3 gafflar har snedställda spetsar), gaffel och sked mäter ca 16,5 cm, kniv mäter ca 20 cm.

2 700 kr

Utrop: 3 100 kr