Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007
COLLIER, 18K guld med häge 14K guld med blå emalj och 4 diamanter, längd ca 48,5 cm, med fotografi på hängets baksida, vikt 13,6 g.
RING, 18K vitguld, ca 100 briljanter, ca 1,5 ctv, ca H(W)/SI, stl 17 1/4 mm, vikt 12, 0 g
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med hjärtslipade diamanter 0,81 + 0.80 ct, ca J ( Cr )/SI 1, samt 102 briljanter ca 1,60 ctv TW-W/VS-SI, vikt 10 g, längd 40 cm
HÄNGE, emaljägg, grönt och blått, 18K guld och silver, gjort av W.A. Bolin, rysk stämpel, originaletui
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver med invändig förgyllning, med utsirad blomdekor i relief, röd glasknopp (sliten), 159,3 g, ryska och polska stämplar.
DOSA, silver med invändig förgyllning, med niellodekor (små skador) med Trojkamotiv, Moskva sekelskiftet, 7,6 x 4 x 2,2 cm.
SMÖRKANNA, silver med trähandtag, invändigt förgylld, höjd 8 cm, längd 18 cm, Ryssland 1849
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver 800, 3 delar; kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, med invändig förgyllning i gräddkannan och sockerskålen, 2 pärlemorskivor som värmeavledare på kaffekannan, total vikt 928 g, Wilkens, Tyskland.
FRUKTBESTICK, 12 delar; 6 gafflar och 6 knivar, skaft i silver längd 13-14 cm, Tyskland.
Silver Bricka
BRICKA, sterlingsilver 925, diameter 45 cm med utsirade handtag med en vindruvsklase, vikt 1700 g, Tyskland efter 1886.
Silver Etui
ETUI, silver, rikt dekorerad i hög relief,vikt 1156 g , 34,5 x 12 x 10 cm, Hanau Tyskland sent 1800-tal
Silver Etui
SKRIN, silver, med antikiserande gudinnemotiv, 4 klofötter, ej nyckel, vikt 730 g, Polen (Lombardiet).
Silver Kaffeservis
MOCCAKANNA OCH MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver ( 800 ) med trähandtag, höjd 13,8 samt 8,5 cm, vikt 446 g, Missiaglia Italien
SALTKAR, silver, snäckformade skålar, höjd 13,8 cm längd 13,5 cm, defekt ( skev samt bucklig ) Ryssland 1872
Silver Bricka
BRICKFAT, silver med nielloarbete med herdemotiv, står på 4 fötter, vikt 273 g, stämplad 1774, utländska stämplar.