Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct, G(TW)/VS1, HRD minireport, stl 15 3/4, vikt 6,7 g, tillverkad 2007 (gravyr).
Silver Etui
ETUI, silver, invändig förgyllning, blomdekor i relief, 9,5 x 6,9 x 1,7 cm, vikt 199 g , rysk
BROSCH, 14K guld med rubiner och 20 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, vikt 6,5 g, längd 5,8 cm
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, inv. förgyllt, dekor med franska liljan med rosenstenar, en saknas, 8,5 x 5,5 cm. Buckla på låset.
RING, 18K med 3 mediumslipade diamanter ca 0,20 ctv och 8 blå safirer, en safir skadad, vikt 3 g, stl 16 1/4
RING, platina med diamanter och odlad pärla 6,25 mm, vikt 4,6 g, stl 14, 2 stenar saknas
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld med cabochonslipade rubiner och diamanter, vikt 4,2 g, längd 2 cm, skruvmekanism
RING, vitguld med 8 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, nagg, vikt 5,1 g, stl 13 1/2
RING, 18K vitguld, " LI ", 13 diamanter ca 0,27 ctv TW/VVS-VS, en sten skadad, vikt 6,8 g, stl 14 1/4 +
RING, 18K vitguld med 9 gammalslipade diamanter ca 1,50 Tcr-T-Cape/SI-P, ctv, vikt 8,3 g, stl 16 1/4 +, svensktillverkad 1952
ARMBAND, RING OCH ÖRHÄNGEN, 14K vitguld / metall med safirer och åttkantslipade diamanter, vikt 22,6 g, stl 16 1/4. En safir med ytspricka.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant 1,13 ct, G(TW)/VVS2 (HRD minireport), + 12 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 1/4, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,80 ctv, G(TW)/VVS2, IGI cert S1F71964 och S1F61926, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,44 ctv, ca J(Cr)/SI, 68 briljanter ca 0,55 ctv, ca H(W)/VS, stift,vikt 5,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 9 Flanders-cut diamanter ca 1,55ctv ca TW/VVS, stl 17 1/4, vikt 8,7 g, af Forselles 2006.