201 - 220 av 279
1...101112...14 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct, G(TW)/VS1, HRD minireport, stl 15 3/4, vikt 6,7 g, tillverkad 2007 (gravyr).

Utrop: 48 000 kr

Silver Etui

ETUI, silver, invändig förgyllning, blomdekor i relief, 9,5 x 6,9 x 1,7 cm, vikt 199 g , rysk

2 000 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, silver med grå mabépärla och diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 1/2

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

BROSCH, 14K guld med rubiner och 20 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, vikt 6,5 g, längd 5,8 cm

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, inv. förgyllt, dekor med franska liljan med rosenstenar, en saknas, 8,5 x 5,5 cm. Buckla på låset.

800 kr

Utrop: 900 kr

BROSCH, 14K guld med polospelare, vikt 12,2 g, längd 9 cm, stämplad Tiffany & Co

2 500 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K med 3 mediumslipade diamanter ca 0,20 ctv och 8 blå safirer, en safir skadad, vikt 3 g, stl 16 1/4

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, platina med diamanter och odlad pärla 6,25 mm, vikt 4,6 g, stl 14, 2 stenar saknas

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld med cabochonslipade rubiner och diamanter, vikt 4,2 g, längd 2 cm, skruvmekanism

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, vitguld med 8 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, nagg, vikt 5,1 g, stl 13 1/2

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld med 4 diamanter ca 0,35 ctv TW/VS, vikt 10,4 g, stl 14

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, " LI ", 13 diamanter ca 0,27 ctv TW/VVS-VS, en sten skadad, vikt 6,8 g, stl 14 1/4 +

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld med 9 gammalslipade diamanter ca 1,50 Tcr-T-Cape/SI-P, ctv, vikt 8,3 g, stl 16 1/4 +, svensktillverkad 1952

Utrop: 9 000 kr

RING, 14K guld med orientalisk pärla ca 13,3 x 9,75 mm, vikt 3,9 g, stl 17 1/2

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, RING OCH ÖRHÄNGEN, 14K vitguld / metall med safirer och åttkantslipade diamanter, vikt 22,6 g, stl 16 1/4. En safir med ytspricka.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, navettslipad diamant 1,13 ct, G(TW)/VVS2 (HRD minireport), + 12 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 1/4, vikt 8,1 g.

Utrop: 52 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,80 ctv, G(TW)/VVS2, IGI cert S1F71964 och S1F61926, stift.

65 000 kr

Utrop: 70 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,44 ctv, ca J(Cr)/SI, 68 briljanter ca 0,55 ctv, ca H(W)/VS, stift,vikt 5,8 g.

Utrop: 38 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld med 9 Flanders-cut diamanter ca 1,55ctv ca TW/VVS, stl 17 1/4, vikt 8,7 g, af Forselles 2006.

16 800 kr

Utrop: 17 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld med antikslipad diamant ca 0,87ct ca I(TCR)/VS och 9 gammalslipade diamanter ca 0,70ctv ca H(W)/VS-P, nagg, samt 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04ctv, stl 15 1/2, Sverige 1929, vikt 2,7 g.

12 200 kr

Utrop: 11 000 kr