Avslutad | Exklusiva – Lördag 13 oktober 2007
FISKBESTICK, 12 delar; 6 gafflar och 6 knivar, silver(800), längd ca 20 cm, graverad dekor på knivblad och gaffel, dekor i relief på skaften, monogram med krona, Tyskland.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 2,50 ctv (en saknas), ca TW-W/VS, gula safirer (2 saknas), stift/clips, vikt 26,2 g.
RING, 18K vitguld, safir 4,73 ct "extra fine blue color" (värmebehandlad) IGI appraisal report #AN15117, 2 triljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, Near Colorless/SI, stl 16, vikt 6,7 g.
BVLGARI, COLLIER, 18K guld, 437 briljanter ca 4,50 ctv, ca River/IF, vikt 163,3 g, längd 38 cm
RING, 18K vitguld med princess- och briljantslipade diamanter 2,01 ctv ca TW/VVS-SI, " invisible setting ", vikt 10,1 g, stl 17 3/4
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade 9 mm pärlor, 2 briljanter ca 1,04 ct totalt, ca TW/VS2-SI1, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljanter och 30 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ct totalt, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 2,09 ct, ca TCa/P1, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16 174, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VS1 och TCr(I)/SI1, stift.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 14K vitguld med oval smaragd ca 1,68 ct samt 2 ovala briljanter ca 0,38 ct ca G(TW)VS, storlek 17 1/4 mm
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,22 ct, ca River/VVS, stl 16 1/4, vikt 3,7 g.
TRESTENSRING, platina, med briljant 0,76ct E(River)/VS2 GIA report nr 10901886, 2 briljanter ca 0,67ctv ca F(TW)/VS2, stl 16, vikt 6,9 g, handgjord.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld med svart emalj och orientaliska pärlor, vikt 15,8 g, 5,6 x 3,5 cm, svensktillverkad 1800-tal.
EMPIREARMBAND, 18K guld med vit emalj, vikt 24,9 g, längd 17,2 cm, svensktillverkat 1805.
COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, 236 briljanter ca 5,76ctv TW/VS, längd 43,5 cm, vikt 83,1 g.