341 - 360 av 429
1...171819...22 Gå till

Avslutad | Pant – Torsdag 18 januari 2007

Klubbad för

1 Savonett 14 k(defekt) i etui med silverkedja

1 500 kr

Utrop: 1 200 kr

1 Medalj 23 k(graverad). Vikt 12,8g

Utrop: 2 200 kr

1 Par ljusstakar Firma G.Möllenborg (Féron) 1860 höjd ca:18 cm

2 900 kr

Utrop: 3 000 kr

Sockerskål i silver med ströare, London 1888, stämplad "T.W", orginaletui, höjd ca 7,5 cm, rikligt ornamenterad, sammanlagda vikten 165,7 g.

2 500 kr

Utrop: 3 000 kr

1 Nattljusstake London 1821 manchett london 1797, monogram

4 200 kr

Utrop: 5 000 kr

1 Ask oval rikt ornamenterad importstämplat silver med lock. Vikt 397,6g

2 000 kr

Utrop: 2 400 kr

1 Ströare1787 av Jacob Blomsterwall 1778-1806 Göteborg,lagning

Utrop: 1 000 kr

1 Ströare 1795 av A:Gertzen d:y 1793-1810 Landskrona

Utrop: 1 200 kr

1 Sockerskrin ovalt CGH 1914 höjd ca:7 cm(nyckel saknas)

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

1 Pokal 1855 av Gustaf Theodor Folcker 1835-1877 Stockholm, sned fot ca:15 cm

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

1 Sockerskål 1910 Möllenborg med lock och ströare ca:18 cm

2 000 kr

Utrop: 3 000 kr

2 Toilettburkar tidigt 1900-t otydligt stämplade graverade

Utrop: 1 000 kr

1 Fickur 14k med 24 tim visning samt kedja 18 k i Omega etui. Vikt 16,5g

Utrop: 4 200 kr

1 Sparristång i silver Möllenborg 1850 med adelsvapen

2 000 kr

Utrop: 1 800 kr

1 Sockerskål på fötter med lock Dansk slutet 1800-t, hänklar, oval

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

1 Dosa med lock(trasigt) fransk sent 1800-t otydliga stämplar höjd 4,5 cm

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Pantvaror Övrigt

1 Matta Ghom silk

9 100 kr

Utrop: 9 600 kr

1 Olja signerad AG "Anders Gyllerfelt", 45 x 45 cm, Cv bifogat.

1 800 kr

Utrop: 500 kr

1 Tavla Ragnar von Holten "hotande" 67 x 99 cm, div skador, lagningar (d)

1 Tavla Wilhelm Behm olja "landskap med gård" (d)