Avslutad | Exklusiva – Lördag 17 mars 2007
RING, 18K guld med ametist och 32 briljanter ca 0,60ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 17,2 g, stl 18 1/4, ask, försäkringsvärdering från 1988
RING, 18K vitguld, modifierad antikslipad rosa safir ca 2,40 ct, briljanter ca 0,84 ct TW/VS, vikt 8,8 g, stl 18, stämplad Lantz 1967
BROSCH/HÄNGE, 18K guld med camé, 6,5 x 5,6 cm, ramen med bucklor, vikt 25,8 g, svensktillverkad 1870
CARMOSÉRING, 14K guld med gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca K-O(T-Cape-LY)/P, nagg, slitna fattningar, stl 18 , antik, troligen Ryssland
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, höjd 22 cm, vikt 496 g, gravyr, buckla på fotringen, Anders Ulfsberg Nyköping 1796
BVLGARI, Tubogas, RING, 18K guld med lapis lazuli, vikt 16,9 g, stl 17 mm, oanvänd, orginaletui
SYSKONRING, 18K vitguld med 2 mediumslipade diamanter 1,80 ctv, ca Tcr/SI, vikt 4,4 g, stl 18
Ädelstenar Safirer
SAFIR, 5,01 ct, Kashmirblå (avser "färgtyp", inte ursprung), blandad kuddslipning, LI=Lightly Included, 10,41 x 7,76 x 6,43 mm.
ARMBAND, 18K guld / platina med gammal, åttkant- och rosenslipade diamanter, vikt 14,6 gram, längd 18,5 cm, Axel Bergman 1918
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade safirer ca 2,00 ctv, 26 briljanter ca 1,30 ctv, ca W/SI, stift.
STRÖMDAHLS, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9 x 10,6 mm, 14 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, krokar, originaletui.
GEORG JENSEN, collier, "Infinity", sterling silver, #452, längd 44,5 cm, vikt 60,5 g, originaletui.
HÄNGE, 18K guld, 2x2 cm, 5 citriner ca 5 ct totalt, samt 12 granater ca 1,40 ct totalt, vikt 7,3 g.