41 - 60 av 234
1234...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 17 mars 2007

Klubbad för

RING, 18K guld med ametist och 32 briljanter ca 0,60ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 17,2 g, stl 18 1/4, ask, försäkringsvärdering från 1988

12 200 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, modifierad antikslipad rosa safir ca 2,40 ct, briljanter ca 0,84 ct TW/VS, vikt 8,8 g, stl 18, stämplad Lantz 1967

Utrop: 17 000 kr

SILVERBÄGARE höjd 8 cm, vikt 51,1 g, Aron Wangstelius i Torshälla år 1780

2 200 kr

Utrop: 2 600 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld med camé, 6,5 x 5,6 cm, ramen med bucklor, vikt 25,8 g, svensktillverkad 1870

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

CARMOSÉRING, 14K guld med gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca K-O(T-Cape-LY)/P, nagg, slitna fattningar, stl 18 , antik, troligen Ryssland

Utrop: 6 900 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, höjd 22 cm, vikt 496 g, gravyr, buckla på fotringen, Anders Ulfsberg Nyköping 1796

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, förgyllt silver, fjäril, längd 6,5 cm

900 kr

Utrop: 450 kr

BVLGARI, örhängen, 18K vitguld med briljanter, "Pyramid", clips, etui.

Utrop: 24 500 kr

BVLGARI, XL Pyramid, RING, 18K guld, vikt 19,5 g, stl 16 3/4 mm, oanvänd, orginaletui

Utrop: 10 500 kr

BVLGARI, Tubogas, RING, 18K guld med lapis lazuli, vikt 16,9 g, stl 17 mm, oanvänd, orginaletui

9 700 kr

Utrop: 10 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld / silver med citriner, vikt 20,5 g, längd 4 cm, krokar

6 400 kr

Utrop: 4 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld med 2 mediumslipade diamanter 1,80 ctv, ca Tcr/SI, vikt 4,4 g, stl 18

35 500 kr

Utrop: 26 000 kr

12 KAFFESKEDAR, förgyllt silver, Norge

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 5,01 ct, Kashmirblå (avser "färgtyp", inte ursprung), blandad kuddslipning, LI=Lightly Included, 10,41 x 7,76 x 6,43 mm.

Utrop: 30 000 kr

ARMBAND, 18K guld / platina med gammal, åttkant- och rosenslipade diamanter, vikt 14,6 gram, längd 18,5 cm, Axel Bergman 1918

10 400 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade safirer ca 2,00 ctv, 26 briljanter ca 1,30 ctv, ca W/SI, stift.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

STRÖMDAHLS, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9 x 10,6 mm, 14 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, krokar, originaletui.

4 200 kr

Utrop: 1 600 kr

GEORG JENSEN, collier, "Infinity", sterling silver, #452, längd 44,5 cm, vikt 60,5 g, originaletui.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

HÄNGE, 18K guld, 2x2 cm, 5 citriner ca 5 ct totalt, samt 12 granater ca 1,40 ct totalt, vikt 7,3 g.

1 800 kr

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 18K guld med camé, vikt 17,6 g, 6 x 5 cm, Stockholm 1875

3 300 kr

Utrop: 3 500 kr