221 - 234 av 234
1...101112 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 17 mars 2007

Klubbad för

ÖRHÄNGEN 18K vitguld, 162 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, stift, vikt 6 g.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 briljanter 2,00 ct totalt, F(TW)/SI1, GIA cert 13657735 & 13657747, stift.

Utrop: 90 000 kr

RING i 18K guld med 25 briljanter ca 3 ct totalt, ca W/VS (en är skadad), vikt 25,7 g, tillverkad i Stockholm år 2000.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

HELALLIANSRING, platina med princesslipade diamanter 0,82 ctv, TW/IF, handgjord, vikt 4,4 g, stl 15, intyg, Stockholm 2006

Utrop: 15 000 kr

RING, platina med 3 mediumslipade diamanter, ca 0,60+ 0,42 + 0,42 ct, ca TW/VS, vikt 3 g, stl 17 1/4

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, vikt 24,5 g, 3,5 x 2,2 x 1 cm, handgjord,Helge Larsson Malmö 1967

3 300 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 14K vitguld, 4 briljanter ca 1,20 ct totalt, ca G(TW)/VVS-VS, stl 17,5.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

TEKANNA i silver, liten, C. Jonsson 1874, 4 fötter, vikt 326 g.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

SILVERBÄGARE med handtag, C.G. Hallberg år 1951, hamrad, höjd 6,7 cm, vikt 83 g.

Utrop: 600 kr

SILVERBÄGARE, höjd 15 cm, förgylld invändigt, S-A Gillgren (GAB) Stockholm 1968, vikt 341 g

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

KAFFEKANNA i silver med bakelithandtag och knopp, Alexander Clark & Co Birmingham (UK) 1926, höjd 24,5 cm, vikt 615 g.

Utrop: 4 600 kr

BRILJANT, 2,51 ct, G(TW)/VVS1, HRD certifikat #06016828010

Utrop: 240 000 kr

DIAMANT, 1,01 ct, prinsesslipad, F(TW)/VS1, GIA certifikat 15059917

Utrop: 39 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 3 större briljanter ca 4,00 ctv (ca 1,70ct och 2 x ca 1,15ct), ca TW-TCr/VS1-SI2, 30 mindre dia ca 0,80 ctv, TW/VS (2 små dia nagg i kanten), L=18,5 cm, V=13,1g, gjord 1938 i Malmö.

Utrop: 135 000 kr