Avslutad | Exklusiva – Lördag 17 mars 2007
BROSCH, 14K guld med gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv ( centerstenen ca 0,70 ct med skador ), syntetiska rubiner och orientaliska pärlor, vikt 5,3 g, längd 3,3 cm, originaletui
RING, 18K vitguld med briljant ca 0,60 ct, 30 trapetsslipade diamanter ca 1,20 ct H(W)/VS, vikt 5,7 g, stl 17 mm
BROSCH, 18K guld/sterlingsilver med 120 st åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, vikt 12,2 g, 3,5x5,5 cm.
BROSCH, 18K guld, rodinerat, med sockertoppslipade syntetiska safirer och briljanter ca 1,65 ctv, vikt 9,7 g, längd 6 cm
COLLIER, 18K guld, filigran med orientaliska pärlor och citrin, vikt 7,6 g, längd 48 cm, L Börjeson 1913
ARMRING, 18K vitguld med akvamarin och briljanter ca 1,50 ct ca TW-W/VS, vikt 60,4 g, Stockholm 1965
BROSCH, 14K guld / silver med gammalslipade diamanter, längd 2,5 cm, originaletui, antik
BROSCH, 18K guld med gammalslipade diamanter och orientaliska pärlor, vikt 7,1 g, antik, ( tennlödning på baksidan, defekt lås )
RING, 14K guld / platina med 3 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv samt mindre åttkant- och rosenslipade diamanter, ca W/P, vikt 5 g, stl 16 1/2 mm
BROSCH, 18K guld/platina med 3 diamanter ca 0,20 ct samt enkelslipade diamanter, vikt 5 g, längd 5,3 cm
VAN CLEEF & ARPELS, ÖRHÄNGEN, 18K guld med 14 briljanter ca 0,80 ctv, ca R-TW /VS-SI, #26096, vikt 14,3g (en diamant med en mycket litet nagg)
ENSTENSRING, 18K vitguld, Flanders Cut diamant 0,56 ct E/VS1 (IGI cert # F4C61256, vikt 11,1 g, stl 17 3/4, Ateliér Ajour
ALLIANSRING, 18K vitguld med 4 briljanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, 3 akvamariner ca 0,36 ctv, vikt 7,1 g, stl 17 3/4, Ateliér Ajour 2004