Avslutad | Exklusiva – Lördag 17 mars 2007
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 SouthSea-pärlor 13 mm, 2 peridoter ca 6,83 ctv, 2 briljanter ca 0,28 ctv, ca TCr/SI2-P1, stift
HÄNGE, 18K vitguld, droppformad odlad Tahitipärla 17,0x14,2 mm, briljant ca 0,06 ct, ca W/SI
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 droppformade odlade Tahitipärlor 11,5 mm + 2 briljanter ca 0,12 ctv, krokar
RING, 14K guld med svart opal 11x 7 mm och 16 gammalslipade diamanter ca 0,80ct, ca W/SI, vikt 3,8 g, stl 18
JAEGER-LE COULTRE, damur, Boett nr. 1020669, Serie nr. 1740205, 18K vitguld, manuell, safirglas, 59 st. briljanter (ca TW/VVS-VS ca 4,90 ctv), integrerad länk (ej original), totalvikt 21,6 g, ca 1960.
ALLIANSRING i 18K vitguld med 48 bagettslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW/VVS (4 diamanter med nagg), vikt 3,9 g, stl 18
ENSTENSRING, 18K vitguld, med briljant 1,48 ct River(E)/IF, vikt 7,9 gram, intyg Bucherer
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, 3,25- 8,25 mm, lås i 14K guld med röd sten och diamanter ca 0,40 ctv, längd 61 cm, etui
MARGARETHEBÄGARE, sterling silver, invändigt förgylld, Danmark ca 1960, höjd 10 cm, vikt 213,4 g.
GEORG JENSEN, ÖRHÄNGEN, # 1351, 18K guld med odlade pärlor,vikt 17,3 g längd 3,3 cm, orginaletui
CHOPARD, KEDJA/HÄNGE, " Happy diamond ", 18K vitguld, hjärta med briljanter ctv, vikt 12,7 g, längd 42 cm