561 - 580 av 645
1...282930...33 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 februari 2003

Klubbad för

FIGURIN, silver, filigran, troligen Japan 1900-tal.

Utrop: 700 kr

Kuriosa Benarbeten

KVINNOFIGUR i valrossben, 25 cm hög, vikt 409,3 gram.

Utrop: 1 500 kr

MATSILVER, GAB 1973, Olga, dessertset 12 knivar, gafflar & skedar. Matbestick 6 knivar, gafflar & skedar.

6 500 kr

Utrop: 4 100 kr

15 DELAR, matsilver, danska stpl, 6 matskedar 5 matgafflar 4 matknivar

2 400 kr

Utrop: 1 500 kr

DIVERSE, ciggarhållare, snusdosa, sedelklämma, metall.

Utrop: 700 kr

MATSILVER, 5 antika matskedar från Stockholm, Vadstena och Karlstad 1820 - 1882.

600 kr

Utrop: 800 kr

MATSILVER, 3 knivar silver

500 kr

Utrop: 350 kr

MATSILVER, såsslev, silver, London 1827, Thomas Streetin. Gravyr.

Utrop: 1 000 kr

MATSILVER, 2 antika silverskedar.

Utrop: 500 kr

BÄGARE, sked samt strösked, silver gravyr.

Utrop: 550 kr

KAKTÅNG, SOCKERTÅNG, STRÖSKED, SERVERINGSSKED, samt 2 ASSIETTGAFFLAR, silver.

800 kr

Utrop: 850 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI + 2 ASKFAT + TÄNDSTICKSASKFODRAL i silver från Kairo, etui väger 308 g., trä invänd.

Utrop: 1 200 kr

SUPKOPP, silver G Folcker Stockholm 1827, höjd 4,7 cm.

Utrop: 1 800 kr

BÄGARE, silver P Hertz, Danmark, 3 kulfötter, inv. förgylld, höjd 10 cm.

Utrop: 700 kr

SKÅLAR, 2 st, nysilver.

Utrop: 200 kr

SHAKER & BÄGARE i sterling silver från Peru, 6 små & 6 lite större bägare, total vikt 720 gram.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

2 COASTERS, silver GAB Stockholm 1947 resp CG Hallberg Stockholm 1956.

900 kr

Utrop: 1 100 kr

6 PUNSCHBÄGARE, silver K&E Carlsson Göteborg 1948-65 hamrade.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

VAS, silver, nielloarbete, ryska stämplar 1872, höjd 12 cm.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

BÄGARE, silver, nielloarbete, ryska stämplar 1869, höjd 10,4 cm.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr