21 - 40 av 267
123...14 Gå till

Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december

Aktuell budnivå

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad mörkblå safir ca 0,55 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 15,25 mm, vikt 2,8 g, safiren har små nagg, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 2 500 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 1,4 g, stift.

Inga bud

Utrop: 1 700 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6,8 mm, vikt 1,3 g, stift.

Inga bud

Utrop: 700 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, 2 ovala rosa safirer ca 0,57 ct, stift, vikt 1,5 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/P, 2 smaragder ca 0,83 ctv, stift, vikt 1,6 g.

Inga bud

Utrop: 8 800 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,9 g.

Inga bud

Utrop: 2 700 kr

Lägg bud

DIAMANT, briljantslipad, 0,59 ct, Cr(J)/VS1, extra fasett vid bordet, inverterad natural vid rondisten, liten repa på bordet och litet nagg på kuletten.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

Lägg bud

Ädelstenar Safirer

2 OBEHANDLADE SAFIRER, ovalslipade, 1,73 ctv, 0,95 + 0,78 ct, ca 6,4x5,6 mm, Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.

Inga bud

Utrop: 1 100 kr

Lägg bud

BÄGARE, silver, vidgande, på rund fotring, svisselerad dekor, Johan Carlsson, Norrköping ca 1820, höjd 105 mm, vikt 62,4 g, bucklor.

Inga bud

Utrop: 1 100 kr

Lägg bud

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgyllda, stavbård, C.G. Hallberg, Stockholm 1919, höjd 95-100 mm, vikt 287,6 g.

Inga bud

Utrop: 2 700 kr

Lägg bud

HÄNGE, fisk, 18K guld, turkos glas, höjd 40 mm, vikt 2,8 g.

Inga bud

Utrop: 2 200 kr

Lägg bud

BERLOCK, studentmössa, 18K guld, emalj, Ceson, höjd 15 mm, vikt 1,0 g.

Inga bud

Utrop: 800 kr

Lägg bud

ALTON, collier, sterlingsilver, Falköping 1975, mått 10,5x10 cm, vikt 54,6 g.

Inga bud

Utrop: 700 kr

Lägg bud

ARMBAND, sterlingsilver, längd 19,5 cm, vikt 28,5 g, säkerhetskedja.

Inga bud

Utrop: 400 kr

Lägg bud

BROSCH, silver, delvis förgylld, Knut Andreas Rasmussen, Norge, mått 43x28 mm, vikt 6,8 g.

Inga bud

Utrop: 350 kr

Lägg bud

ARMRING, silver, filigran, antik, stl 6,5x5,5 cm, vikt 40,2 g.

Inga bud

Utrop: 450 kr

Lägg bud

SPÄNNE, sterlingsilver, Celer Et Audax, Spänne till vissla buren av officerer i 2a bataljonen av the Wiltshire Rifle Volunteers, Joseph Jennens & Co, Birmingham 1863, diameter 50 mm, vikt 30,3 g.

Inga bud

Utrop: 450 kr

Lägg bud

LÄPPSTIFTSHÅLLARE, silver, blått glas, spegel, mått 53x17,5 mm, vikt 22,1 g.

Inga bud

Utrop: 350 kr

Lägg bud

LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Markströms, Uppsala 1967, höjd 85 mm, fylld botten, vikt 345,1 g.

Inga bud

Utrop: 900 kr

Lägg bud

MAPPIN & WEBB, 2 saltkar, sterlingsilver, blå glasinsats, på tre tassar, dekor med ekollon, kvistformade saltskedar, London 1893, höjd 30 mm, totalvikt 99,7 g, glaset med små nagg.

Inga bud

Utrop: 600 kr

Lägg bud