Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad mörkblå safir ca 0,55 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 15,25 mm, vikt 2,8 g, safiren har små nagg, enstaka diamanter har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, 2 ovala rosa safirer ca 0,57 ct, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/P, 2 smaragder ca 0,83 ctv, stift, vikt 1,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,9 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,59 ct, Cr(J)/VS1, extra fasett vid bordet, inverterad natural vid rondisten, liten repa på bordet och litet nagg på kuletten.
Ädelstenar Safirer
2 OBEHANDLADE SAFIRER, ovalslipade, 1,73 ctv, 0,95 + 0,78 ct, ca 6,4x5,6 mm, Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.
BÄGARE, silver, vidgande, på rund fotring, svisselerad dekor, Johan Carlsson, Norrköping ca 1820, höjd 105 mm, vikt 62,4 g, bucklor.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgyllda, stavbård, C.G. Hallberg, Stockholm 1919, höjd 95-100 mm, vikt 287,6 g.
BROSCH, silver, delvis förgylld, Knut Andreas Rasmussen, Norge, mått 43x28 mm, vikt 6,8 g.
SPÄNNE, sterlingsilver, Celer Et Audax, Spänne till vissla buren av officerer i 2a bataljonen av the Wiltshire Rifle Volunteers, Joseph Jennens & Co, Birmingham 1863, diameter 50 mm, vikt 30,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Markströms, Uppsala 1967, höjd 85 mm, fylld botten, vikt 345,1 g.