Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3-7 mm, längd 54 cm, lås i silver, vikt 15,1 g, knutet.
RING, 18K guld, safir, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/SI, stl 20 mm, vikt 4,1 g, porositet i skenan från en storleksändring.
LUKTDOSA, silver, invändigt förgylld, svisselerad dekor, Johan Petter Molér, verksam 1812-1830 i Visby, höjd 42 mm. vikt 13,9, sprickor, gravyr undertill.
LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, 2 röda glasstenar, filigranarbete, Georg Niclas Hallberg, Visby 1840, höjd 45 mm, vikt 18,9 g, buckla, monogram.
LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, rosa glassten, filigranarbete, Magnus Söderberg, verksam 1797-1834, Visby, höjd 46 mm, vikt 20,4 g, små bucklor.
LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, svisselerad dekor, Alexander Magnus Lundström, verksam 1803-1851, Visby, höjd 44 mm, vikt 16,7 g, monogram.
LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, röd och blå glassten, filigranarbete, Johan Petter Molér, Visby 1824, höjd 48 mm, vikt 16,3 g, trasig kedja, monogram.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/P, ovalslipad rubin ca 0,40 ct, kedja 40 cm, vikt 1,7 g.
RING, 20K guld, gul safir ca 3,50 ct, stl 15 mm, vikt 4,9 g, slitna fasettkanter på stenen.
RING, 14K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 1,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 1,6 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad och äldre briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.