Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,28 ct W/SI, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g, nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner ca 0,46 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stift, vikt 1,6 g.
THERESIA HVORSLEV, ring, sterlingsilver, bergkristall, Mema, Lidköping 1975, justerbar storlek, vikt 9,0 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, silver, blå guilloche emalj, mått 32x43 mm, vikt 13,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, rubin ca 0,49 ct, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 1,5 cm, vikt 0,9 g.
HÄNGE, 18K guld, akvamarin, 4 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, en diamant med skada på paviljongen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift/clips, höjd 1,9 cm, diameter ca 2 cm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-6,75 mm, lås i silver, längd 66 cm, knutet, vikt 34,8 g, lås med slitage.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, blå safirer ca 0,30 ctv, stl 16 mm, vikt 0,9 g.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGE, 18K guld/silver, pärlor, antikslipade diamanter, höjd 41 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,30 ct ca Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, svensk importstämpel.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca R-TCr/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 5,0 g, en diamant är något mjölkig och har inverterade naturaler vid rondisten, enstaka diamanter har små nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca R-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, slitna fattningar, en diamant har stor inverterad natural på kronan, enstaka diamanter har nagg.
HÄNGE, silver, järnmalm, Stenlya Bengtsson & Co, Dalarö 1973, höjd 54 mm, vikt 31,2 g.
ALF HALLDIN, ring, silver, onyx, Örebro 1972, stl ca 15,75 mm, signerad, vikt 14,7 g.
KARIN FERNER, hänge med kedja, sterlingsilver, bevingad gris, Falun 1991, höjd på hänget 3,5 cm, längd på kedjan 60 cm, vikt 8,9 g.