Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,4 g, slitna fattningar.
ARMBAND, silver, hematit, Alton, Falköping 1957, längd 20 cm, vikt 30,8 g.
ARMBAND, silver, Alton, Falköping 1960, längd18,5 cm, vikt 26,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par samt en skjortknapp, 18K guld, pärlemor, cabochonslipade safirer, totalvikt 6,4 g, etui.
RING, 18K vitguld, ametist ca 1,82 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g, ametisten har små repor.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 1,39 ct, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 3,3 g, akvamarinen har små nagg.
SYSKONRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,32 ct, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, diamant med nagg.
Smycken Enstaka örhänge
CARTIER, enstaka örhänge, modell Trinity, 18K trefärgat guld, diameter 24 mm, ref.nr C24637, clips, vikt 7,4 gram.