Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/SI, stl 14,75 mm, vikt 2,5 g, natural, nagg vid rondisten samt på bordet.
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,31 ctv ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,24 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv ca W/P, stl 19,25 mm, guldkedjan GK AB, 1988 vikt 5,7 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENNUI, enstaka örhänge, 14K guld, svarta och vita briljantslipade diamanter, höjd 13 mm, vikt 0,6 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENNUI, enstaka örhänge, 14K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 6 mm, vikt 0,2 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 17,75 mm, safiren med slitage, ringskenan med slitage.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/P, Guldfynd, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad rosa turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 4,8 g.
BRÖDKORG, silver, på 4 kulfötter med tassar, hänkel med blomdekor, genombrutet brätte i form av smultronplantor, Johan Daniel Blomsterwall, Göteborg 1834, diameter 20 mm, vikt 266,5 g, tennlödningar.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/P, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, diamanten har inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,21 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, Guldfynd, 1988, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,62 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, gravyr.
Silver Fat
COASTER, silver/bakelit, mytologiskt motiv med Neptunus, GAB, Stockholm 1954, diameter 123 mm, vikt 114,6 g, bucklor.
Silver Fat
COASTER, silver/bakelit, mytologiskt motiv med Neptunus, GAB, Stockholm 1970, diameter 123 mm, vikt 112,8 g.